Mesajı Okuyun
Old 05-10-2011, 08:09   #163
Av.A.Prc

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Bu konuda, bir adli vakayı fırsat bilip ve bahane göstererek, güvenlik görevlilerinin, düpedüz kendi ihmallerinin sebep olduğu bir olayı, adliyeye girişlerde avukat aleyhine çevirme vesilesi yapmak tehlikesine dikkat etmeliyiz.

İstanbul Barosu'na yazılı olarak başvuracağım. İlk yönetim kurulu toplantısı gündemine alınmak istemiyle dilekçe hazırlıyorum.

1. Kurulan turnikelere karşın, halen avukatlardan çantalarını (eşyalarını) cihaza bırakmaları istenmektedir. Avukatın üzeri ve üzerine dahil olduğu kuşkusuz çantası aranamaz. Gereği başvuruların yapılması ve bu durumun önlenmesi. Ayrıca, çantasını aratmayan avukatın ismi ve sicili alınmakta ve not edilmektedir. Bu uygulamanın dayanağının, talimatın kim tarafından verildiğinin, ne amaçla bu işlemin yapıldığının sorulması ve derhal son verilmesinin ve sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmasının İstanbul C.Başsavcılığından istenmesi.

2. Meslektaşlarımız arasında bu konuda bir davranış birliğinin sağlanamamış olması, yasal haklardan gerileme ve yanlış uygulamanın geçerlik kazanması riski ortaya çıkarmıştır. Birçok meslektaşımız, çantasını aratmaktadır. Güvenlik görevlileri de avukatları biribirine göstermekte, bakın avukatlar bırakıyor, siz de bırakınız demek fırsatı bulmaktadır. Bu konuda, uygulama birliği sağlamak amacıyla Baro yönetim kurulunca karar alınması ve tüm üyelerine yönelik bir bildiri yayımlanarak adliyelere girişte üst ve çanta arama girişimlerine tek vücut olarak olumsuz yanıt verilmesinin sağlanması.

3. Bir kısım meslektaşlarca, kurulan dernekler vasıtasıyla adliyelerde yapılan eylem ve gösterilerin mesleki olmaktan çok siyasal tandanslı bulunduğu izlenimi bırakması, "vakar içinde ve hukuksal usullerle hareket ilkesine" aykırı davranıldığı, bu gösterilerin haber bültenlerinde yer alması, arbedeler yaşanması, bu durumun avukata bakış açısını genel olarak olumsuz etkilediği, mesleğin siyasal faaliyete kisve edildiği düşüncelerine neden olduğu, bu derneklerin (ve yöneticilerinin) avukatlık yasasından ve meslek ilkelerinden muaf olmadığı hususunun değerlendirilmesine ve gereken kararların alınmasına.

Bu üç başlıkta başvuracağım. Arkası da gelebilir. Paylaşırım.

Saygılarımla.

Aynen katılıyorum..Normlar Hiyerarşisi denilen birşey var. Sanırım talimatı veren hukukçular bu kavramı unutmuşlar olacak ki inatla ve ısrarla talimattan bahsediliyor....Hukuk terbiyesi almış birisinden kimseye zarar gelmez,bugüne kadar kimseye bi zararımız dokunmadı istisnası hariç ki o olayında gerçek yüzü ortaya çıkmaya başladı...