Mesajı Okuyun
Old 12-02-2009, 19:16   #3
namutenahi

sn. cengiz aladağ meslektaşıma katılıyorum.

ancak şöyle bir durum var. özellikle boşanma davası vekaletnamelerine baktığımızda, örneğin "eşim muhip delihukuk'a karşı açacağım davalarda ve onun bana karşı açacağı davalarda" diye başlayıp "tebligatları kabule" kavramını da içeren bir yetkilendirme sözkonusu.

ben fiili ayrılık nedeniyle açtığım bir davada, karşı yan vekaletindeki bu yetkiye (örneğin, muhibe delihukuk, eşi muhip delihukuk'un kendisine karşı açacağı davalardaki tebligatları almak için de avukatına yetki vermekteydi.) dayanarak vekile tebligat çıkarmak istedim. vekilin de sözlü olurunu aldım, ancak tebligat çıkaramadım.

bu tür özel yetkili vekaletnamelerde bu olanağın sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

soruyu soran meslektaşıma yanıt olarak ise, tebligatın duruşmadan önce bir dilekçe ekinde mahkemeye iadesi gerektiği kanısındayım. duruşmaya katılıp iade etmek iyiniyetli de gelmiyor. hem duruşma salonunda nerede duracaksınız ki?

bu olayı yaşayan bir meslektaşım, "bu dava ile ilgili olarak davalı ile aramızda sözlü ya da yazılı bir avukatlık ücret sözleşmesi bulunmadığı gibi davalının bizden bu davaya girilmesi yönünde bir talebi de olmamıştır. sehven tebellüğ edilen evrak dilekçemiz ekinde iade edilmektedir" minvalli bir dilekçe ile evrakı iade etmişti. sonra mahkeme tekrar tebliğe çıkardı.

tabi bu durumu müvekkile açıklamak zor olabilir. o konuda bir şey diyemeyeceğim

iyi çalışmalar dilerim.