Mesajı Okuyun
Old 30-03-2006, 18:16   #11
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Dikkat UAÖ İnsan Hakları Ödülü Münire Rahman'ın

UAÖ İnsan Hakları Ödülü Münire Rahman'ın

UAÖ Almanya Şubesi'nin "İnsan Hakları" ödülü Bangladeş'te Asitten Kurtulanlar Vakfı'nın yöneticisi Sakman ile "Kadınlara Yönelik Şiddeti Önleyin" kampanyasına verildi. Sakman, " Bin 148 asit mağduru kadına yardım ettik" dedi.

--------------------------------------------------------------------------------
Dw-World.De
29/03/2006 Sabine RİPPERBERGER
--------------------------------------------------------------------------------
BİA (İstanbul) - Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), 1998 yılından beri, insan hakları için mücadele edenlere verdiği İnsan Hakları Ödülü'ne bu yıl Bangladeşli Münire Rahman'ı değer buldu. Rahman'ın, asitle yapılan saldırıların mağdurlarına yardım eden Asitten Kurtulanlar Vakfı'nın yöneticisi olduğu açıklandı.

Bangladeş'te 2000 yılından beri binden fazla kadın ve genç kız asit saldırılarının kurbanı olduğu belirtilerek, ucuza her yerden temin edilebilen asitin, kurbanlarda ağır yanıklara yol açtığı; yüzleri ve bedenlerinde ağır tahribat yarattığı belirtiliyor.

Kadınlara asit saldırıları erkeklerden

UAÖ'nun açıklamasında suçluların ise erkekler olduğuna dikkat çekiliyor. Bangladeş'te kadınlara asitle saldıran erkeklerin nedenlerinin; cinsel redden, çeyiz ve toprak anlaşmazlıklarına kadar çok çeşitli ekonomik gerekçeler olduğu bildiriliyor.

UAÖ, suçluların sadece yüzde 10'unun mahkemeye çıkarıldığını açıkladı. Suçlular ve kurbanların ailelerinin mahkeme haricinde anlaştıkları ya da polis ve yargıçların da dava açılmasını engellediğine dikkat çekiliyor.

Asit kurbanı Asma Akter

13 yaşındayken bir komşusu tarafından yüzüne asit dökülen ve geçtiğimiz yıllarda tam dokuz kez ameliyat olmak zorunda kalan Asma Akter' ödül töreninde bir konuşma yaptı. Münire Rahman'la birlikte Berlin'de kendisinin ve daha başka kurbanların kaderinden söz eden Akter,asit kurbanı iki kadınla birlikte kurbanlar için özel yara bantları diktiğini söyledi ve kendi deneyimlerini aktardı:

"İlk başta insan hem ruhsal hem de bedensel olarak kendini çok kötü hissediyor. Eğer kurbanlar bir raslantı sonucu 'Asitten Kurtulanlar Vakfı'na gelir ya da vakıf bir şekilde onlara ulaşır ve yardım ederse kendilerini daha iyi hissediyorlar. Bu çok önemli bir yardım."

Rahman:Bin 148 kurbana yardım ettik

Asitten Kurtulanlar Vakfı'nın yöneticisi Münire Rahman, insan hakları ödülünü UAÖ Almanya Şubesi Genel Sekreteri Barbara Lohbichler'in elinden aldı. Rahman, ödüllerindeki konuşmasında şunları söyledi:

"1999 yılında Asitten Kurtulanlar Vakfı'nı kurduk ve 12 Mart 2006 tarihine kadar bin 148 asit kurbanına yardım ettik. Bu bin 148 insanın bin 148 kaderi var. Sadece kız çocuğu olarak doğduğu için babasının asitli saldırısına uğrayan yedi aylık bir bebek gördüm. Bir babanın küçük kızının ağzına nasıl asit boşaltabileceğini bugüne kadar anlayabilmiş değilim."

Asit kurbanları için rehabilitasyon merkezi

Rahman, asit saldırılarına sadece Bangladeş'te değil, Asya ve Afrika'nın başka bölgelerinde de rastlandığına işaret etti, fakat buna karşı mücadele edilebileceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Asit saldırılarına karşı mücadele edebiliriz. Altı yıl içinde 40 yataklı kendi rehabilitasyon hastanemizi kurmayı başardık. Artık hiçbir mağduru ameliyat olmak üzere yurt dışına göndermiyoruz. Hükümet iki yeni yasa çıkardı ve asit saldırılarındaki gelişmeleri izleyecek en üst düzeyli bakanlıklar arası komite olan Ulusal Asit Denetim Konseyi'ni mağdurların desteklenmesi için gereken adımları atmak ve gelecekte saldırıların engellenmesi için önleyici tedbir almakla görevlendirdi."

Münire Rahman, Bangladeş'teki asit saldırılarının mağdurları için büyük bir çaba sarf ediyor. UAÖ'nun ödül gerekçesinde, "Eskiden kadınlara ezik şekilde yaşamak ya da intihar etmek dışında bir seçenek kalmazken, Asitten Kurtulanlar Vakfı asit saldırılarının kurbanlarını, daha başka saldırıları önlemek için yüzlerini bilinçle sergileyen birer insan hakları savunucusuna dönüştürüyor" denildi.

Almanya UAÖ'nün ödülü de "Kadına Yönelik Şiddet"e

UAÖ'nun Almanya bürosu da 2006'nın İnsan Hakları Ödülü'nü, bundan iki yıl önce başlatılan "Kadınlara Yönelik Şiddeti Önleyin" kampanyasına verdi.

UAÖ'nun 2004 yılında başlattığı kadınlara yönelik şiddete karşı kampanyanın hedefinin; kadınlara yönelik şiddetin bir insan hakları suçu olduğunu gözler önüne vermek olduğu açıklandı.

Hapishanede ya da evde olsun bu konunun kamuoyunu ilgilendiren bir konu olduğunu belirten UAÖ, kadına yönelik şiddete hükümetlerin gözlerini yummamaları gerektiğine dikkat çekilerek "Hükümetlerin her türlü önlemi alma, şiddeti önleme, şiddet vakalarını aydınlatma, takibatta bulunma ve özel alanda da yaşansa, kadınlara yönelik şiddeti cezalandırma yükümlülüğü bulunduğunu kabul ettirmeleri" gereği üzerinde duruldu. (SR/AD)