Mesajı Okuyun
Old 22-12-2010, 01:27   #2
CATWOMAN

Alıntı:
Yazan elif34
Sayın meslektaşlarım;
Müvekkilim önceden arasında husumet olan bir çocuğa seni gözüm görmesin diyor ve bunun üzerine çocuk, anne ve babasını da alarak geri dönüyor; böylelikle müvekkil 3 kişiden dayak yiyor ve baygın vaziyette gece vakti sokakta bulunuyor.Müvekkilin ayağı kırılıyor ve ameliyatla bacak sinirleri bir cm kısaltılarak tedavi oluyor. Müvekkil 20 yıldır fabrikada çalışan bir işçi.Bu ameliyatlar nedeniyle bacağı bir cm kısaldı ve artık ayağını dizinden rahatça kıramayacak.Ceza davası devam etmekle birlikte açacağım tazminat davasında;
1- Talep edeceğim meblağ konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
2-Müvekkilin kendi üzerine 3 dairesi var bu durum bizim aleyhimize işler mi?
Yardımlarınız için teşekkürler...

Merhaba; tazminat miktarını ne kadar çok tuttuğunuz değil, fazlaya dair hakları saklı tutarak açmış olmanız önem taşıyor. Zira neticelenmiş bir davamda, davalı, müvekkilimi bıçaklayarak uzuv kaybına ( dalak alınması ) sebep oluyor. Bunda da her yıl düzenli iğne olması gerekiyor. Ceza davasında kasten yaralamadan ceza verildi ancak temyiz etmemiz üzerine karar bozuldu ve sanık adam öldürmeye (tam) teşebbüsten ceza aldı. Tazminat ise rekor sayılabilecek kadar yüksekti. 400.000,00-TL maddi, 4.000,00-TL de manevi tazminata karar verildi. Gelirinin yüksek olması, tazminat miktarında önemli rol oynuyor, zira kazancından mahrum kalıyor.Kanımca sizin yapmanız gereken, maddi tazminatı fazlaya dair hakları saklı tutarak asliye hukuk mahkemesinin görevine girecek şekilde 7.500,00-TL ile sınırlı tutarak açmak, manevi tazminatta ise maktu vekalet ücreti verildiği için sorun yok, istediğniz kadar talep edebilirsiniz. Ancak olay yerinde yaşananları, hasta dosyasını bir doktor ile birlikte incelemenizi önemle tavsiye ederim. Biz avukatlar tıptan anlamıyoruz, doktorlar hastada meydana gelen hasarları bulup ortaya çıkarıyorlar. Ben öyle yapıyorum. Sadece adli tıp raporuyla yetinmeyin. Ayrıca günlük kazancını ne kadar yüksek tutarsanız ( işyerinden soracaksınız ), o kadar lehinize olur. Şayet talep ederseniz, emsal kararı da gönderebilirim. Başarılar diliyorum.