Mesajı Okuyun
Old 25-05-2011, 15:36   #1
Mehtap TAŞDEMİR TUNÇEL

Varsayılan Haciz İhbarnamesinin Tebliğinden Sonra 3. Kişinin Borcunu Borçlunun Alacaklı Olduğu İcra Dosyasına Yatırması

Öncelikle hepinize iyi günler ve çalışmalar diliyorum.
Müvekkilin X şirketinden olan alacağı için ilamsız takip başlattım. Daha sonra X şirketinin Y şirketinden olan alacağı için Y şirketine 1. Haciz ihbarı gönderdim ve süresinde itiraz edilmedi. Gönderdiğim 2. Haciz ihbarına ise Y şirketi vekili, X şirketinin kendilerinde alacağı olmadığı gerekçesiyle itiraz etti. Ancak bir yandan böyle bir itirazda bulunurken diğer yandan X şirketine borçlu oldukları 3 adet icra dosyası numarasını da yazmış. İlk haciz ihbarı ile 2. haciz ihbarı arasında ise ilgili icra dosyalarına ödeme yapılmış. ( 1. Haciz ihbarının tebliğinden sonra) Dosyalar halen açık üzerine haciz koydurdum yanlız benden önce davranalnar da olmuş. Bu nedenle bize para kalması imkansızlaştı. Sorum ise; ilk haciz ihbarından sonra henüz dosyada başkalarının haczi yokken ihbara cevap vermeyen ve itiraz etmeyen borçlunun davranışı yüzünden alacağımı tahsil edemeyeceğim. Bu durumda borç her ne kadar icra dairesine yatırılmış olsa da 3. şahsın sorumluluğu varmıdır, dava açma süresi nedir ve acaba siz olsanız ne yapardınız? Şimdiden teşekkürler.