Mesajı Okuyun
Old 06-11-2014, 22:29   #1
Gemici

Varsayılan Kamu Hizmeti ve Serbest Meslek: Avukatlık

Avukatlık Kanunu 1.ci maddesinde avukatlığın bir kamu hizmeti ve serbest meslek olduğunu belirtiyor.
THS ye yazan birçok katılımcı değişik alanlarda ve değişik vesilelerle, bazen avukatlığın kamu hizmeti olduğunu ve avukata bu hizmeti ifa ederken belirli ayrıcalıklar tanınması gerektiğini, diğer yandan serbest meslek sahibi olan avukatın, mesleğini ifa ederken serbesçe karar vermesi gerektiğini ve bir davayı alırken veya red ederken herhangi bir sınırla karşılaşmaması gerektiğini belirtiyor.

Avukata saldıran sanığı başka avukatın savunması alanında yürütülen tartışmada şu ifadeler var örneğin:
'avukata saldırdığı ileri sürülen şüpheli yada sanık yanında müdafiilik yapmak suç değildir.Ancak ben böyle bir durumda müdafiilik yapmam'.
'Yapan avukat arkadaşıma da iyi gözle bakmam.Ona selam vermem.
Eğer bir avukata yapılan saldırganın yanında müdafiilik yapıyorsan sana da selam vermem'.
'Sonuçta meslektaşımıza saldıran kişinin avukatlık hizmetini haketmediğini düşünüyorum'
'"Savunma hakkı kutsaldır!" Bu konuda öyle sanıyorum ki; hepimiz aynı düşüncedeyiz. Ancak savunmanın bir meslektaşa karşı yapılması da savunmanın kutsallığını hiç mi etkilemiyor?'

'Duyurucu 1 İn görüşlerine katılıyorum, bu görüş ve bakış açısı eski avukatların vicdani ve ahlaki ölçütlerde meslektaşlarına karşı daha duyarlı olduğunu göstermektedir'

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=41309

Örnekleri çoğaltmak mümkün, isterseniz küçük çocuğa cinsel tecavüzde bulunanları savunmam, teröristleri savunmam, 'bana katilleri mi savunuyorsun demelerini istemem' türünden daha çok örnek verilebilir ama benim üzerinde durmak istediğim nokta kimin ne dediği, kimin neyi savunduğu olmadığı için fazla örnek vermeye gerek yok. İsteyen THS de bir araştırma yapabilir.

Benim vurgulamak istediğim nokta 'kamu hizmeti' ve 'serbest meslek' kavramları.
Bu iki kavram ne ölçüde birbiri ile bağdaşıyor, ne ölçüde çelişiyor?
Kamu hizmeti yapıyorum diyen kişinin 'ben serbest meslek' sahibiyim, istediğim davayı alır, istemediğimi almam' diye bir seçeneği var mıdır?

Kamu hizmeti kavramı avukata birtakım yükümlülükler getirmiyor mu? Bu yükümlülüklerle serbest mesleğin istediğim davayı alır istemediğimi almam çağrışımı ne ölçüde bağdaşıyor?

Kamu hizmeti başka, kamu görevlisi başkadır demekle işin içinden çıkabilir miyiz?

Saygılarımla