Mesajı Okuyun
Old 24-09-2006, 05:58   #59
johnnush

Karar idama hayır mı?

Umarım başlığıma bakarak, idam cezasının verilmesi konusunda olumsuz düşünenler ve bunların yazdıkları onca şeye karşı saygısızlık yaptığım düşünülemez. İdam cezası yüzyıllarca uygulanmış ve hala bazı ülkelerce uygulanmaktadır. Hammurabi kanunlarına kadar geriye gitmek gerekirse "cana karşı can" esası bu kanunda bulunmaktaydı.
Ülkemizde "ÖZGÜRLÜKLERİ KORUMA AVRUPA SÖZLEŞMESİNE ÖLÜM CEZASININ KALDIRILMASINA DAİR EK 6 NOLU PROTOKOLUN ONAYLANMASININ UYGUN BULUNDUĞU HAKKINDA KANUN ile ( 4913 Sayılı kanun / 1.07.2003)" kaldırılmış bulunmaktadır.
İdam cezasının kaldırılmasının gerekliliği devletin ceza hukuku politikası ile ilgilidir. İdam Cezası Tabiki cezaların amacının gerçekleştirilmesi arasındaki yollardan değildir, insani bir ceza yöntemi olduğu da söylenemez belki ancak. Uygulamada, gazetelerin 2. sayfalarında, televizyonda gördüğümüz bazı olaylar da bizleri, bu olayların sanıklarının ve hükümlülerinin insani yönlerini tartmak ile yüz yüze getirdiğinde. Malesef benim bu insanlar hakkındaki görüşüm, "Cümle içinde bile kullanılamayacak" kadar az insan olduklarıdır.
İdam cezasının olması yönünde görüşlerini bizlerle paylaşan bir çok üyemiz, insanların, insanlıktan ne kadar çıkabilecekleri ile ilgili bir çok örnek verdiği için ben örnek vermiyorum bununla ilgili.
Belki soyut olarak düşünüldüğünde bir insanın ölüm cezasına çaptırılması çok ağır gelebilir. Ancak ceza kanunları insanlara ve insanların yaptığı olaylara uygulanmaktadır. Bazı somut olaylar karşısında "somut adalet- soyut kurallardan" ötürü hakkaniyete uygun olarak gerçekleştirilememektedir.
İdam karşıtı olan arkadaşlarımızın, "3 yaşında bir çocuğa tecavüz ettikten sonra, canavarca öldüren bir kişiye" adalet sistemi ve ceza kanunumuz dahilinde hangi cezayı uygun göreceklerini gerçekten merak etmekteyim.
CANİLERİN ELLERİNE AÇIK ÇEK VERMEYELİM
İDAM CEZASINA "EVET"