Mesajı Okuyun
Old 04-09-2006, 11:09   #50
Oğuzhan Er

Varsayılan Devletİn ÖlÜmcezasini Kaldirmaya Hakki Yoktur(tipki Af Çikarmaya Hakki OlmadiĞi Gİbİ)

arkadaşlar ben bu konuya cezanın amacı yönünde değinmek istiyorum.bildiğiniz gibi devlet otoritesinin günümüzdeki gibi gelişmiş olmadığı dönemlerde kişisel öç sistemi vardı ve kişi kendisine karşı işlenen suçtan dolayı duyduğu elem ve acıyı karşılamak üzere failden öç alıyordu yani failin cezasını mağdur yada mağdurun yakınları veriyordu.devlet otoritesi güçlendikçe toplum huzur ve refahını muhafaza etmek ve kişisel öçlerin kan davasına dönüşmesini önlemek amacıyla faillerin cezasını mağdurlar adına devlet vermeye başladı.bu yüzden devletin ölüm cezasını kaldırmaya hakkı yoktur(tıpkı af çıkarmaya hakkı olmadığı gibi...)eğer ölüm cezası verilmezse mağdur ikinci kez mağdur duruma düşecektir.mağdurun yanında olması gereken devlet failin yanındaymış gibi bir görüntü oluşacaktır.bu durum vatandaşların devlete ve adalet sistemine güvenini sarsacağı gibi suçluları da cesaretlendirecektir.aslında bir örnek verirsek ölüm cezasına karşı olanlar da sanırım yanıldıklarını anlayacaktır.''diyelimki bir gün evde ailenizla oturuyorsunuz derken kapı çalıyor ve evinizi yasadışı bir örgütün militanları basıyor.hamile olan eşinize defalarca tecavüz ediliyor ve karnı bıçakla yarılmak suretiyle karnındaki çocuk alınıyor ve karınızla daha doğmamış çocuğunuz GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNDE öldürülüyor.''şimdi elinizi de vicdanınıza koyup söyleyin ölüm cezasına karşımısınız???bazı kişiler duygusal yaklaştığım için beni eleştiriyor ama cezalar insanlar içindir ve insanlar da duygusal varlıklardır.duygular insanların benliğinin büyük bir bölümünü oluşturur bu yüzden ceza verirken duyguları görmezden gelemezsiniz...