Mesajı Okuyun
Old 28-08-2006, 12:58   #31
tosunkartal

Varsayılan Kararsızım

Merhabalar;

Ben idam cezası konusunda kararsızım işin doğrusu! Bir yandan çağdaş ceza hukuku açısından olayı değerlendirip ceza insanı ıslah etmeli ve yeniden suç işlemesini engellemeli, suçluyu topluma kazandırmalı diyorum. Diğer yandan konuyu değerlendirdiğimde ise, birini taammüden öldürmek suretiyle en değerli hak olan yaşama hakkını ortadan kaldıran kişiye ne yapacağız sorusunu soruyorum. Öyle ya ölen kişinin yaşama hakkı yok da öldürenin yaşama hakkı mı var diye sorabiliriz.

Şu anda bu ceza kanunlarımızda olmasa da bu tartışmanın çok yıllar devam edeceği aşikar! Ancak tüm kararsızlığıma rağmen hiç tereddüt etmeden söylemeliyim ki; terör suçlularının yaşama hakkı olmamalıdır. Belki militan diye tabir ettiğimiz tetikçiler için bir çıkış yolu bulunabilir ama özellikle terör örgütünü yönetenler için idam tartışmasız kabul edilmelidir.

Diğer suçlarda idam cezasının yerine verilecek cezanın niteliği çok önemlidir. Birinin yaşama hakkını ortadan kaldıran kişilerin tam olarak ıslah edilmeden topluma dönmelerinin önüne set çekilmeli, bu cezaların şartlı salıverilme ya da af gibi uygulamalarla ortadan kaldırılması engellenmelidir. Örneğin şartlı salıverilme uygulaması taammüden adam öldürme suçları için ayrıca ve daha ağır şartlarda düzenlenmelidir. Bunun yanında anayasada gerekli değişikliklerin yapılarak Meclis' in af kanunu çıkarma yetkisi elinden alınmalı sadece çok özel durumlardave kişiye özel olması kaydıyla, adaletin bakanının isteği ve hükümetin teklifiyle cumhurbaşkanının onayı neticesinde ve önceden belirlenecek somut gerekçelerle af uygulaması devam etmelidir.

Toparlamak gerekirse; terör örgütü yöneticileri için idam cezası devam etmeli diğer suçlar ve suçlular için çok sıkı ve güvenilir tedbirler alınmak şartıyla idam cezasını kaldırılması gerekir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.