Mesajı Okuyun
Old 27-03-2014, 17:56   #6
Av.Tuğba Elmas

Sayın Meslektaşlarım,
Sorum yukarıda tartışılan konuya benzer olduğundan, bu başlık altında soruyorum. Başlattığımız kambiyo senetlerine özgü icra takibine borçlu, süresi içerisinde İcra Mahkemesinde yetki itirazında bulundu. İcra Mahkemesi HMK m. 17 uyarınca icra dairesinin yetkisizliğine karar verdi. İcra Mahkemesinin yetkisizlik üzerine vermiş olduğu karar kesin karar, yetkili icra dairesine icra dosyasının gönderilmesi gerekmektedir. Takıldığım nokta, icra dosyasını yetkili icra dairesine göndermek için başvuruyu İcra Dairesi'ne mi yoksa kararı veren İcra Mahkemesi'ne mi yapılması gerektiği hususundadır. Kanun değişikliklerini ve Yargıtay kararlarını inceledim ama bu hususta herhangi bir hüküm göremedim. Ancak artık icra dosyasının yetkili icra dairesine gönderme başvurusunun, yetkisizlik kararı veren Mahkemeye yapılacağı hususunda kanun hükmü olduğunu da duydum. Açıkçası nereye başvuracağım konusunda emin olamadım. Şayet usulde bir değişiklik varsa ve bu değişikliği kanun hükmüyle birlikte belirtirseniz çok memnun olurum. Saygılarımla ...