Mesajı Okuyun
Old 21-11-2009, 00:01   #1
hukuksever_dr

Varsayılan Bir doktorun başka bir doktorun hatasını gizlmesi

Biz doktorların sıkça yaşadığımız bir konuyu açmak istiyorum. Baktığımız bir hastanın daha önce muayene olduğu hastanede hastaya eksik tedavi, yanlış teşhis, geç teşhis, veya teşhis konamamasını fark ettiğimiz çok olur. Bazen yapılan tetkiklerden aslında hastanın hastalığınına ait bulgular olduğunu ama fark edilemediğini görürüz. Bu durumda bazı doktorlar durumu hastaya anlatır, bazılarıda anlatmaz. Yaşadığım bir örnekte hastaya başka bir hastanede prostat ameliyatı yapılırken ameliya öncesi yapılan hazırlık tetkiklerinde ciddi derecede kansızlık ve yüksek deredece sedimentasyon yüksekliği (bu bulgular ciddi bir hastalığın olduğuna işaret eder) olduğu saptanmış ancak hasta ameliyat edilip taburcu edilmiş. Başka bir nedenle tam 5 ay sonra bana geldiğinde diğer hastanede yapılan tetkiklerden yola çıkarak bir günde hastaya kalın bağırsak kanseri teşhisi koyduk. Aslında diğer hastanede rahatlıkla teşhis konabilirdi, ancak tetkikler yorumlanmadan ameliyat edilmiş. Hastaya 5 ay sonra kanseri ilerlemiş bir halde teşhis koymuş olduk. Bu durumda hastaya diğer hastanede hastalığının atlandığını söylememek bana ne gibi hukuki sorunlar çıkarır. Söylemek mi doğrudur, söylememek mi doğrudur? Hastanın hakkını elinden mi almış oluyorum?