Mesajı Okuyun
Old 08-06-2007, 20:31   #8
Admin

Ben Sayın Demirel'e katılıyorum.

Adına abone sözleşmesi yapan, taşınmazdan ayrılırken abone sözleşmesini fesh etmekle yükümlüdür. Sözleşme fesh edilinceye kadar da, abone sözleşmeden doğan borçlardan sorumludur. Ortada bir kusur varsa bu sözleşmeyi fesh etmeden giden kiracının kusurudur.

İdarenin borç yükselmeden elektriği kesmesi onun tasarrufunda olan bir eylem. Borcun tahsili için bunun uygulamak zorunda bırakılamaz kanaatindeyim. Borç sözleşmeden kaynaklanan bir borçtur ve idare sözleşmede kendine düşen edimini yerine getirmiştir (elektriğin verilmesi), karşı tarafın edimini talep etme hakkı da doğmuştur (bedelin ödenmesi). Sözleşmeden kaynaklanan bu borçda, İdare'ye ekstra külfetler yüklenmesinin (taşınmazı kimin kullandığını takip etme, yüksek harcamalarda elektriği kesme vs.) söz konusu olamayacağını düşünüyorum.

Bununla beraber benim görüşüm BK çerçevesinde bir görüş. Tüketici mevzuatı açısından ve Genel İşlem Şartları yönünden farklı bir hukuki yorum yapılabilir belki ama bu yoruma sağlam Yargıtay İçtihatı desteği bulunmazsa, Mahkemede işinizin çok zor olduğunu düşünüyorum.

Öte yandan bence mal sahibinin (daha doğrusu kiralayan) eski kiracıya karşı sorumluluğunu da bir düşünmekte fayda var.