Mesajı Okuyun
Old 14-10-2016, 15:48   #17
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
bu konu daha önce konuşulmuş ancak üzerinden baya zaman geçmiş, boşanma davasında ve katılma alacağı davasında cevap süresinin kaçırılmış olması halinde nasıl bir yol izlenmeli bu konuda meslektaşlarımın görüşlerini merak ediyorum, benim yapmış olduğum araştırmada 20.04.2016 tarihli bir Hukuk Genel Kurulu kararına ulaşıyorum. Bu kararda, cevap süresinin kaçırılması halinde, yeni savunma ileri sürülemeyeceği, hatta karşı tarafın savunmalarını çürütmeye yönelik delil dahi sunulamayacağı yer alıyor, biliyorsunuz davaya cevap verilmediğinde dava dilekçesini tümüyle inkar etmiş sayılma gibi bir durum oluşuyor, en azından karşı tarafın iddialarını çürütecek delil sunabilmemiz gerekmez mi? delil sunamama durumunda hukuki dinlenilme hakkı zarara uğramıyor mu? bu durumu ıslah ile cevap dilekçesi vererek düzeltebilmek ve yeni delil sunabilmek mümkün müdür ?

Meslektaşım,

Özellikle boşanmanın alt başlıkları arasında olan velayet talebi yönünden bir ayrım yapmak isterim. Velayet , kamu düzeni ile ilişkili bir durum olduğundan, şayet velayete ilişkin bir konu varsa farklı değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Orada re'sen araştırma ilkesi de devreye giriyor ve çocuğun yararının gözetilmesi gerekiyor. Bu nedenle velayet yönünden bu hususu da göz önüne alabilirsiniz.

Ayrıca bahsettiğiniz karardan haberdarım ama bana göre siz ne cevap ve delil sunacaksanız süresi geçmiş olsa dahi sunun. Bunun değerlendirmesini ve takdirini mahkeme yapsın. Karşı yandan böyle bir itiraz gelip gelmeyeceğini bile henüz bilmiyorsunuz. Kaldı ki ne olursa olsun ortada bir aile ve kamu düzeni söz konusu, Aile Mahkemesinde ticari bir davada olduğu gibi katı bir bakış açısı uygulanmamalı diye düşünüyorum. Emredici usul kuralları elbette bakidir ancak Yargıtay kararları hakimin takdirine açıktır. (İBK olmadıkça)

Bunun yanında cevabınızda boşanmaya gerekçe olarak yeni sebepler ileri sürecektiyseniz bunu bir karşı boşanma davası açarak da ileri sürebilirsiniz. Bu ihtimali de değerlendirin.

Saygılar,