Mesajı Okuyun
Old 10-07-2010, 16:54   #13
ALİ RIZA KARABUĞA

Varsayılan Tanık dinlemek ve dinletmek;

Alıntı:
Yazan hakkaniyet_
Sayın meslektaşlarım tanık dinletirken, dinleme esnasında ne gibi hususlar önemlidir?Bu konudaki tavsiyelerinizi bekliyorum, belki beraberinde anlatabileceğiniz örneklerle...
Saygılarımla...
Sayın meslektaşım;
Tanık dinlemek hangi mahkeme olursa olsun çok önemlidir. özellikle ceza davalarında.Ben bakmış olduğum davalarda tanıkları dikkatle dinler ve tanık beyanlarının zapta doğru geçip geçmediğini kontrol ederim. Özellikle bu beyanların zapta doğru geçirilip geçirilmediği ceza davaları bakımından çok önemlidir. Zira sizin de bildiğiniz bu tür davalarda söylenilen bir kelimenin yazılmaması veya yanlış yazılması davanın seyrini tamamen değiştirir.
Bazı meslektaşlarımızın bu konu ile ilgili yazılarını okudum. Tanık dinlenecek duruşmaya mutlaka dosya okunarak girilmelidir. Sorulacak sorular hazırlanmalı ve sırasıyla sorulmalıdır. Özellikle talimatla dinlenilecek tanıkların duruşmasına mutlaka gidilmelidir. Ben bütün davalarımda bu türden talimatla dinlenilecek tanığı yerinde dinlemeye giderim. Özellikle ceza davalarında. Eğer gitmezseniz şöyle bir durumla karşılaşırsınız. Tanık huzura eski ifadeleri okundu. Tanık ifadelerim doğrudur.Tekrar ederimdedi. Buraca işi biten evrakın iadesine karar verildi. Tanığa sorulacak sorular dosyanın içeriğine ve sizin maharetinize kalmış. Bazen öyle bir soru sorarsınız ki tüm davayı çözersiniz. Ve müvekkilinize davayı kazandırırsınız.
Şöyle bir anımı anlatyım.Bir ceza davası nedeniyle raporu veren doktorun dinlenmesini talep ettim. Mahkeme de kabul ederek mahal mahkemesine talimat yazdı ve bana da tebligat çıkartılmasını istedi.Bana çıkarılan tebligat İzmir'e gelip döndüğü halde nedense tanığa çıkarılan tebligat aynı ilçede tanığa ulaşmamış.Duruşma ertelendi.talik duruşmasına gittiğimizde ise hakim bey tanığa çıkarılan tebligat parçasının dönmediğini söylemesi üzerine tanığa telefonla ulaşmaya çalıştım.Kendisine durumu izah ederek duruşmaya davet ettim.Geldi. İfadesini verdi. Soru sormak istedim.Hakim bey biz talimatla bağlıyız.Soru soramazsınız deyince ben de CMK.59/2 gereğince bu müvekkillerimin ve dolayısıyla bu benim yasal hakkımdır.Kısıtlarsanız savunma hakkımı ihlal etmiş ve görevinizi kötüye kullanmış olursunuz dedim. Soru sormama izin vermek zorunda kaldı.Tanığa 17 soru yönelttim. Ve tanıkdan istediğimi aldım. Buradan şuraya gelmek istiyorum. Dirayetli olacağız bilgili olacağız talebimizin yerine gelmesini sağlayacağız. Saygılarımla