Mesajı Okuyun
Old 18-10-2007, 04:18   #2
Derebey06

-zarar görene uzlaşma isteyip işstemediği hususu ilk aşamada yani karakolda vermiş olduğu ifade aşamasında soruluyor ve 3 gün kadar müsaade veriliyor üç gün içerisinde kabul edilmeyen uzlaşma teklifi red edilmiş sayılıyor.
-mağdur uzlaşma teklifini kabul etmezse, failin kabul edip etmemesi herhangi birşey ifade etmiyor ve normal yargılama süreci devam ediyor.

-uzlaşı teklifinin izlediğim kadarı ile kullanılış şekli; dava açıldıktan sonra aralarındaki tarafların anlaşmazlığı ortadan kaldırması sonucu hakların korunarak güvenli bir biçimde davadan çekilme yöntemi de diyebiliriz.

MADDENİN DÜZENLENMESİ GEREKİYOR. çok iyi sağlıklı yürütülemiyor. kanunun evveliyatına inersek CMK da 2000 yılında yapılan köklü değişiklikten önce; karakollarda yapılan barışmanın daha profesyonelce yani hukuk üzerine daha iyi eğitim almış kişilerce yaptırılmasını amaçlar. Bence böyle bir maddenin olması hukuk çarkını hızlandırır. bu noktada; taraflar uzlaşı teklifini kabul ediyor ise evrakın C.Savcılığına intikalinden önce Karakollarda sağlanan uygun ortamda nöb Avukatlar tarafından da yapılabilir. bu daha da hukuk çarkını hızlandırır.
Ben bu şekilde olması gertektiğini düşünüyorum.
saygılarımla