Mesajı Okuyun
Old 06-09-2007, 20:42   #3
Av.Görkem TURGUT

Alıntı:
okul bitecek ama ben halen ne iş yapacağımı kestiremiyorum.

Hepimizin fakülteye başlarken farklı hayalleri vardı.Kimimiz Amerikan mahkemelerinde ki avukatlar gibi olmak istiyorduk,kimimiz mükemmel bir yargıç.Hatırlıyorum da fakülteye ilk başladığımda hukukçu bir tanıdığım:"Sen şimdi kendini Yargıtay Başkanı da sanırsın" demişti.Şimdi anlıyorum ne kadar doğru söylediğini.Evet biz birşeylerin birşeyler gibi olabileceğini sanıyorduk,sandığımız gibi olmadığını zamanla öğrendik,her anlamda...

Bu güne gelince;artık üçüncü sınıf öğrencisiyim.Uğradığım hayal kırıklıkları,öğrenmekten mutluluk duyduğum bilgilerle hukukçu olabilmenin ilk adımlarını yalpalaya yalpalaya olsa da atmış bulunuyorum Ancak bende tam olarak hangi alanda ilerleyeceğimi diğer arkadaşlarım gibi kestirebilmiş değilim.

Avukatlık özgür olabileceğiniz bir meslek.Yaşanacak yeri seçmeden,baktığınız davayı seçmeye kadar birçok alanda özgürsünüz.Ast-üst ilişkisi yok(en azından staj harici dönemde)Eğer aileniz bir müddet daha ekonomik açıdan size destek olabilirse;ilerleyen yıllarda maddi getirisi çok yüksek(bize söylendiği kadarıyla )Ancak bir gün içinde birçok insanla ilgilenmek zorunda kalmak kolay değil.Bu yüzden bazen;sadece bilginin ve zeka gücünün yetmeyeceğini düşünüyorum.İnsanlarla başka yönlerden de muhatap olmak zorunda kalacağız;yani oldukça zor bir meslek

Hakimlik ve savcılık özellikle okulunu yeni bitirmiş ve maddi olanaklar açısından kaybedecek vakti olmayanlar için çok güzel bir alan.Hakim-savcı maaşıyla belki hiçbir zaman hayalinizdeki arabayı alamayabilirsiniz ama;ayağınızı yorganınıza göre uzattığınızda sıkıntı çekeceğinizi de düşünmüyorum Ayrıca hakimlik-savcılığın sosyal hayattaki getirileri ve insanların mesleğe duydukları saygı su götürmez bir gerçek.Ancak en büyük problem tayin.Tabi ülkede adaleti sağlamakla görevli birinin bunu düşünmemesi gerekir.Ayrıca hakimliği seçerseniz,bazen sadece yasal sınırlar içinde kalmak zorunda olmanız,sizi vicdanen rahatsızlık duyacağınız kararlar almaya da itebilir.Mesleğin olumlu ve olumsuz özellikleri bunlar olmakla birlikte,benim arkadaşlarımın büyük bir kısmının tercihi hakim-savcı olmak

Aslında her birinin artı ve eksileri birbirini dengeliyor,mukayese yapınca her seferinde elimde hiçbirşey kalmıyormuş gibi geliyorBirşeyi de eklemeden geçemeyeceğim:Bu tür tercihler kişiseldir.Merak etmeyin,en doğru kararı kimsenin görüşüne ihtiyaç duymadan zaten vereceksinizdir

Saygılarımla.......