Mesajı Okuyun
Old 22-06-2010, 13:46   #1
Av.Selim Balku

Varsayılan Süre Tutum Dilekçesinde Tehir-i İcra Talebinin Yokluğu

Selamlar,

Mahkeme kararlarına karşı temyiz sebeplerini bildirmek için gerekçeli kararın tebliğinden itibaren süre tutum dilekçesi vermekteyiz. Süre tutum dilekçeleri başlı başına temyiz dilekçesi olduğu malumunuzdur.

Davalı yan, hükmün icrasını ertelenmesi için İİK 36 gereği temyiz dilekçesinde tehir-i icra talepli temyiz dilekçesi yazar. Buna göre, Yüksek mahkemeden, icranın geri bırakılması kararı alınması doğrultusunda, icra müdürlüğünden mehil alır.

Alıntı:
MADDE 36 - İlama karşı istinaf veya temyiz yoluna başvuran borçlu, hükmolunan para veya eşyanın resmi bir mercie depo edildiğini ispat eder yahut hükmolunan para veya eşya kıymetinde icra mahkemesi tarafından kabul edilecek taşınır rehni veya esham veya tahvilat veya taşınmaz rehni veya muteber banka kefaleti gösterirse veya borçlunun hükmolunan para ve eşyayı karşılayacak malı mahcuz ise icranın geri bırakılması için bölge adliye mahkemesi veya Yargıtaydan karar alınmak üzere icra müdürü tarafından kendisine uygun bir süre verilir. Bu süre ancak zorunluluk halinde uzatılabilir.

İzah edilen ve yasada altını çizdiğim hususlar gözetilip fikirlerinize ihtiyacım vardır:

1- Yasada temyiz yoluna başvuran dendiğine göre, başvurunun süre tutum dilekçesi olduğunu düşünürsek, süre tutum dilekçesinde icranın ertelenmesini talep etmeyen yan, bu hakkını kullanmamış olmaz mı?

Yasa da açıkça "temyiz yoluna başvuran" denildiğine göre, temyiz başvurusu olan "süre tutum dilekçesinde" bu talebin olmayışı bence bu haktan feragat ettiğinin göstergesidir. Zira tehir-i icra talep edebilmek için, kararın gerekçesine gerek yoktur.

2- İİK 36 Maddede "yargıtaydan karar alınmak üzere" ibaresi mevcuttur. Bu hükmün varlığı yargıtayın her başvurana "icranın geri bırakılması kararı" vereceği anlamı doğurmakta mıdır? Yargıtayın her başvuru ile bağlı kalıp, icranın geri bırakılması kararı vermesinin yasal bir dayanağı var mıdır? (Bu soruyu bilmediğimden soruyorum)

Yargıtay "icranın geri bırakılması kararını" büyük bir çeviklik ve şüphesiz özenle (!) 15/20 gün içerisinde vermektedir. Ancak aynı çabukluğu, temyiz kararlarında göremiyoruz.

Madem Yargıtay her başvurana icranın geri bırakılması kararını veriyor, bu görev neden Yargıtaydan alınıp icra müdürlüklerine verilmiyor ?

Kolay Gelsin...