Mesajı Okuyun
Old 12-04-2011, 14:07   #1
lawyersoylu

Varsayılan sgk-rucüen tazminat-özel hastane giderleri

taşıma işi yapan müvekkil a şirketi, b şirketinin alt taşeronudur. a'ya ait iş yerinde çalışan işçi ayağını makinalardan birine sıkıştırır ve iş kazası meydana gelir. işçinin açtığı maddi manevi tazminat davasında bilirkişi incelemesinde, kusur oranı işçi için %20, a şirketi için %30 , b şirketi için ise %50 olarak belirlenir. işçinin maluliyeti %25'tir. mahkeme talepleri kısmen kabul eder, dosya yargıtay aşamasından döner, karar kesinleşir.

kesinleşme sonrasında sgk a ve b şirketlerine karşı rücuen alacak davası açar. 506 sayılı yasanın 10 ve 26. maddelerine dayanılan davada sosyal yardım zammı- iş göremezlik tazminatı ve tedavi giderleri talep edilmektedir. kusur oranına da itiraz edilmiştir. talep edilen miktarın çok büyük bir kısmı özel bir hastanede yapılan giderlerdir. dava değeri 410bin tl, özel hastanede yapılan tedai gideri 400 bin tl dir. işçi 4 ay tedavi görmüştür. bir kez ameliyat olmuş,sonrasında rutin kontrolleri yapılmıştır. rücuen alacak davalarında özel hastane giderlerine itiraz etmek mümkün müdür? devlet hastanelerinde tedavisinin mümkün olup olmadığı araştırılabilir mi? özel hastanenin sarf makbuzuna itiraz edilebilir mi? 400 bin tl.lik özel hastane gideri lüks gider olarak değerlendirilebilir mi? bu konuda fikir sahibi olan elinde örnek karar bulunan meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.