Mesajı Okuyun
Old 01-12-2007, 09:37   #114
akdevrim

Dikkat

....Şiir olgusu iyi bir alt yapı harmanlanmadan anlaşılmaz...Ben, okumadan,yazmadan gecen bir günün insan için derin bir kayıp olduğuna inanıyorum...Lise yıllarımda Samsunda kapısında ilkel kilit olan derme catma bir gece konduda benden 18 ay kücük elim bir trafik kazasında kaybettiğim,o zamanlar çırak olarak bir yerde calışan sevgili kardeşimle kirada duruyorduk...
Isınacak soba olmadığından sık sık Samsun 19 mayis kütüphanesine gider,derslerimi orada yapardım..Gündüzleri kardeşim işde olduğundan bütün günüm o soğuklarda kütüphanede gecerdi...Bu koşullar bana derslerimin dışında bir çok kitabı,ansiklopediyi okuma imkanı verdi..Kütüphaneleri sevmiştim..
.....çok sonra Almanyaya gittim...İlk işim kütüphane aramak oldu...Israrıma dayanamayan arkadaşımla kütüphanenin adresini gidip mahalle muhtarlığından aldık..Arkadaşim beni kapısına getirip bıraktı...Ben zili calıp içeri girdim...Görevliye İngilizce konuşarak Türk olduğumu bundan sonra sık sık gelip gelemeyeceğimi sordum...Beni Türkce bölümüne getirdi...Yugoslavlara ait,Yunanlılara ait bölümde vardl...Türkce bölümüne ait kitapları yesyeni gördüm...Aaaa çokda yeni dedim...Görevli bana buraya belkide ilk gelen Türksünüz dedi...Türkler gelmez dedi...Çok üzülmüşdüm...Daha önce lise yıllarımda Türkiyede okuduğum ince mehmet romanını Almanyada tekrar memleket özlemiyle okudum.Bu farklı bir duyguydu,bedenim Almanyadaydı,ama ruhum sanki Anadoludaydı...
...Şiiri anlamak ve analiz etmek için,insanın çok okuması araştırması gerekiyor...Beni yetiştiren,dağ köyünden bu günlere gelmemi sağlayan aileme çok derin saygıyla...
...şiir derinliğinde kalın dostlarım...

akdevrim.01.12.2007.istanbul...