Mesajı Okuyun
Old 26-04-2009, 22:57   #15
M.Yusuf

Alıntı:
Yazan gencerx07
bakanlığın bu konuda yayınladığı bir genelge var. ve bu genelgede açık bir şekilde kamu kurumlarına eğer birden fazla haciz ve temlik varsa ilk haciz isteyen yerden sıra cetveli çıkartması için yazı yazılmasını ve buna göre hakedişlerin ödenmesş gerektiği yönünde genelgeyi dün buna benzer bir dosya için araştırdır ve kamu kurumuna sundum
ihtiyatı haciz ise sadece ana para bakımından yani ihtiyati haciz istenen miktar üzerinden hacizi gecerli olur. 89/1 ile haciz ihbarnamesi ile sadece belirtilen miktar temin edilir faiz vs için bakiye miktar" için tekrar 89/1 gönderme zorunluluğu vardır

Sayın gencerx07,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Sunmuş olduğunuz genelgeyi ben de daha önce araştırmıştım.

Burada tereddüt ettiğim konu, haciz sırasına itirazı doğrudan ilgili kuruma mı yapacağım, yoksa ilk haczi koyan icra müdürlüğüne mi?

Siz ilgili kuruma bu genelgeyi sunup itiraz ettiğinizde haciz sırası düzeltilmesi hususunda bir sonuç alabildiniz mi?

Benim olayımda ihtiyati haciz için 89 ihbarnamesi gönderilmiş, kati haciz için de ayrıca 89 ihbarnanesi gönderilmiş.
Sorun olan nokta, ihtiyati hacizdeki miktarın çok üstünde bir miktarla kati hacze geçildiği halde ihtiyati haciz için gönderilen ihbarname tarihi esas alınarak sıranın yüksek miktarlı takip üzerinden oluşturulması.

İyi çalışmalar...