Mesajı Okuyun
Old 19-02-2018, 23:23   #4
Mike Ross

Alıntı:
Yazan Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA
Sn Ross, öncelikle tensip zaptına göz atın, hakimler genelde burada "davanın ... davası olarak açıldığı" şeklinde bir tespitte bulunuyor, dosyanızda böyle bir tespit yapılmadı ise, ön inceleme duruşmasında "dava dilekçemizi tekrar ederiz" dediğinizde davanızın belirsiz alacak davası olarak ikame edildiğini özellikle belirtip bunu zapta geçiriniz. Hakimler burada yine davanın niteliği, tarafların anlaşamadıkları hususları belirtiyor. bu belirlemede davanızı nasıl değerlendirdiğini görmüş olursunuz ve ona göre hareket edersiniz.
Benim bir davamda mahkeme davayı kısmi eda külli tespit davası olarak belirledi ve ön inceleme duruşmasında hakim bey, "talepleriniz kısmi dava gibi çok az, yükseltmek için süre veriyorum" dedi, süreye uyup yükseltmek zorunda kaldım, sonra 2. kez yükseltemeyeceğimden bilirkişi raporundan sonra fark kısımlar için ek dava açıp birleştirdim ve iki dava birlikte toplam alacaklar üzerinden kabul edildi.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, bu yolu seçeceğim muhtemelen. Ancak aklıma takılan bir husus var, iş davalarında artık arabuluculuk zorunlu olduğundan ek dava için arabulucuya gitmem gerekecek mi? Çünkü asıl davayı yılbaşından önce açtık ve arabulucuya gitmedik.