Mesajı Okuyun
Old 04-05-2004, 09:14   #2
OKoseoglu

Ben avukatlık için Türkiye'deki en büyük tehlikenin özel üniversiteler olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar ÖSS sınavının eleştirilecek yanları olsa da bu eleme, zeka ve yetenek bakımından hala ciddi bir gösterge.
Sanırım sosyal bilimler içinde en zor üniversite eğitiminin hukuk .eğitimi olduğu konusunda hemfikirizdir. Buradaki zorluk bizatihi hukuk konularının genişliğinden ve gündelik hayatta sahip olduğu önemden kaynaklanmaktadır. Özel hukuk fakültelerinin razı olduğu düşük taban puanları bir kere vasat ama mali gücü iyi ÖSS adaylarını buraya çekmektedir . Yine bu fakülteler işletme mantığı ile çalıştıkları için aralarında ticari alanda bir rekabet de söz konusudur. Hal böyle olunca öğrencilerin eğitim yolunda yeteneklerinin ve kapasitelerinin zorlanması da mümkün olmamaktadır. Çünkü hiçbir öğrenci dört senede kolayca bitireceği bir fakülte varken , gece gündüz ders çalışmak zorunda kalacağı ve yedi sekiz senede bitirip bitiremeyeceği şüpheli rakip fakülteyi tercih etmeyecektir.
Özel hukuk fakültelerinin bir başka ve bence en tehlikeli etkisi ise devlet üniversitelerindeki öğretim görevlilerini yüksek ücretlerle transfer etmeleri, devlet okullarını boşaltmalarıdır.
Önümüzdeki dönemde avukatlık sınavının barolar tarafından ciddiye alınmaması mesleği ciddi erozyona uğratacaktır.