Mesajı Okuyun
Old 22-08-2008, 21:38   #6
Gülümse

Klavye seçeneği...

Mllli Eğitim Bakanlığına bakarsanız, Türkiye'nin klavyesi F klavye... Türkçeyi hızlı yazmak için icat olunmuş olan F klavyenin sadece Türkiye'de geçerli olması yüzünden daktilo eğitimi almış sekreterler Pclere geçerken Q klavye yüzünden bayağı zorluk çektiler.

Q klavye ile yazmaya alışmış alanlarda F klavyeye yabancı kaldılar. Hatta uzun süre yazılarını daktilo ile yazmaya alışmış olan yazarlar ya masa üstü bilgisaylar ya da klasik kalem kağıt kullanmak zorunda kaldılar.

Çünki diz üstü bilgisayarların hepsi orjinallerine uygun olarak Q klavye olarak Türkiye'ye geliyor ufak değişiklik ve ilavelerle Türkçe karakterler ilave ediliyordu.

İşte Apple diz üstü bilgisayarlarında tüm dünyada ülkelerinde yaptığı gibi Türkiye'de de iki çeşit klavye ile satışa sunuldu. F ve Q klavye...

Sadece yapmanız gereken dizüstü bilgisayarınızı alırken F mi yoksa Q klavyeyi mi tercih ettiğinizi belirtmek o kadar.

Bu konuda kişisel fikrimi sorarsanız, 14 yaşından beri on parmak daktilo kullandığım için F klavyeyi tercih ediyorum. Ama çocuklarıma ve yeni bilgisayarları olacakları Q klavyeye alışmalarını tavsiye ediyorum. Çünki dünyanın neresine giderseniz gidin her yerde var olan klavye Q klavye...