Mesajı Okuyun
Old 21-08-2013, 10:01   #1
hciyiltepe

Varsayılan Yeni Hmk Ne Işe Yariyor?

Yeni HMK çalışmaları yapılırken, tasarıyı hazırlayan kişilerce verilen seminerlerde amacın yargılamayı hızlandırmak olduğu savunuluyordu.

bu amaçla taraflara cevap süresi olarak iki hafta verilecek, taraflar bu ikişer hafta içinde savunmalarını ve delillerini toplayarak mahkemeye bildirecek ve mahkemede delil toplama ve savunma alma aşamaları bittiği için HEMEN duruşma günü verecekti.

Yeni HMK uygulamaya girdiğinden beri bir avukat olarak inanılmaz sıkıntı çekmeye başladım... Zira kurumlarla çalışan bir avukat olarak bu iki hafta içinde kurum birimlerinden bilgi belge toplamak ağır bürokrasi nedeniyle neredeyse imkansız...

Birde bazı yargıçların süre uzatım taleplerimizi reddetmesi de (sanki hemen duruşma günü verecekmiş gibi... Bir dosyamda süre uzatım talebini reddeden hakim 6 ay sonraya duruşma günü verdi) işe tuz biber ekmektedir.

Şimdi sormak istiyorum, delil toplama ve savunma alma aşamaları bittikten hemen sonrasına duruşma günü verilmeyecekse bu HMK yı neden çıkardınız...

İş yükümüz ağır savunması yapılmasın zira bu savunma artık kabak tadı verdi... Biz avukatlar olarak yeni mahkeme açamayacağımıza ve yeni yargıçlar atayamayacağımıza göre bunun muhatabı biz değiliz.

şimdi değerli meslektaşlarımın görüşlerini almak istiyorum..

Bu yeni HMK NE İŞE YARIYOR? YENİ HMK ÇIKTIĞINDAN BERİ İŞLERİ HIZLANAN AVUKAT ARKADAŞIM VAR MI?