Mesajı Okuyun
Old 25-07-2010, 16:19   #14
Av.Selim Balku

Alıntı:
Günün yorgunluğunu deniz kenarında çay içip dalgaları dinleyerek atmak istiyorum. Soruyorum: İzmir'de avukatlık icra etmenin avantaj ve dezavantajları nelerdir? Ulaşım, kiralar, hayat pahalılığı ne alemde? Tavsiye ediyorsanız nezih semtleri nerelerdir?

Alıntı:
Para hırsım yok, ufak bir ev kiralayıp faturalarımı ödeyecek kadar, karnımı doyuracak kadar kazansam yeter bana. Manevi açıdan huzurlu olmak çok daha önemli benim için. Anladığım kadarıyla orada bunu fazlasıyla bulabilirim.

Sayın droit, bu yazıyı okuduğunuzda belki de İzmir de olmalısınız...

İzmir de aylık; 600 TL kira, 200 TL faturalar, 100 TL yol, 100 TL deniz kenarında çay yudumlama, 100 TL sosyal ve kültürel faaliyet, 300 TL yeme ve içme, 100 TL diğer giderler olmak üzere 1500 TL ile dilediğiniz ölçüde yaşayabilirsiniz.

Bu giderleri karşılayacak bir hukuk bürosunda iş bulabilirsiniz.

Aşağıda İzmir'e dair gözlemlerimi aktaracağım ancak amacım kişileri ve yerleri katogorize etmek ve genelleme yapmak değil, mozaikten öte ebru halini almış şehrimi anlatmaktır.

İzmir'in yüzde onu görsel anlamda güzeldir, duyulduğu gibidir, İzmir nasıldır diye sorulunca anlatılan kısımdır, insanı şımarıktır, çok şey bildiğini sanır ama cahildir, babadan kalanla yaşar, babasından kalmanyanla pek ilgilenmez...

Yüzde otuz civarı, orta seviyededir, burada da rahat bir yaşam vardır, binalar arasında geniş sokakları vardır ancak evler iç içedir, evleri deniz kenarına yakındır, yakınlarda yürüyüş yapabileceği yolları, çimlerde oturabilecekleri alanları vardır. İnsanı etliye sütlüye karışmayanıdır, okumuştur, şiiri sever, iş çıkışı arkadaşlarıyla takılandır, yazlıkçıdır, hedeflenen kısımdır, kendi içinde gruplara ayrılır, bir grubu üretmeyi sever, diğer grubu üretmeden tüketmeyi sever, değişiktir...

İzmir'in yüzde 20 si, orta ile kötü arasında bir yerdedir. Kredi kartı ile geçinir, çalışır, çalışmaktan başka şansı olmayandır, muhakkak borcu vardır, özenendir, tepkiseldir, protesttir. Evler yaşanabilir durumdadır, köyünü özleyendir, plaja gidendir, vefalıdır, pahalı sigara içendir, emperyalizme taş atandır, çelişiktir...

İzmir'in yüzde kırkı, kötüdür, yaşam alanları kötüdür, yolları bozuktur, üstü örtülmek istenendir, sömürülendir, bedavayı sevendir, denize gitmeyendir, hayalcidir, tehlikelidir ancak çok yardımseverdir. Zor yaşarlar, gözden çıkartılandır...

Kolay Gelsin...