Mesajı Okuyun
Old 08-01-2008, 12:04   #64
Av.EErdem

Bu sefer anlatacağım anı Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonundan;
Sıramızın gelmesi için sıkıntıyla Ağır Ceza mahkemsi salonunda oturururken izlediğimiz bir duruşma bizi kahkahalara boğdu.
Taraflar Roman tabir edilen vatandaşlar. Mağdur taraf bayan tanığın sevgilisi, tutuklu sanıklar ise oğlu ve kocası. Tanık bayan ise 50 yaşlarında , oldukça kilolu, basma entarili, lastik terlikli esmer ötesi bir teyze.
Önce sanıklar dinlendi.
Hakim teyzenin kocasına olayı anlat dedi ve amca başladı anlatmaya;
-Efendim ben o gün hastaneye bir hasta ziyaretine gittiydim. Hatta hastanenin önündeki büfeden de kolonya aldıydım, isteseniz büfeciyi çağıralım, söylesin. Çıkışta dedim banklara oturayım da üzüntümü atayım. Hasta biraz ağırdı biliyo musun? Gidici yani, bankta otururken dedim şu silahı bir temizleyeyim. Sonra silah ateş aldı, mermi ağaçtan sekti, aha da bu oturan adama gitti saplandı.
Hakim hazırlık ifadesiyle çelişmesi nedeniyle sorduğu sorulara çelişkili cevaplar alıp hayıflandıktan sonra teyzenin oğlu olan ikinci sanığa söz verdi;
-Hakim bey; ben hastanede babamı arıyordum, baktım divanda oturuyor. (divan dediği bank), vurulan abi de yan divanda bidona doldurduğu birayı içiyor. (Hakim ne bidonu deyince 1,5 litrelik su şişesi olduğunu suyun markasını ve şişenin boyutunu belirtince anlıyoruz.) Baktım babam silahını seviyor, sen silah ateş al, hastanenin duvarından mermi seksin, bu abiye saplansın, şaşırdım valla. Hakim hazırlıktaki beyanıyla bu beyan arasındaki çelişkiyi gideremeyince mağdura sordu. Mağdur; sanık yakınlarının kendisiyle önceden konuştuğu belli , korkmuş vaziyette önceki şikayetinden dönmeye çalışıyor.
-Hakim bey amca, ben o gün hastanenin sedirinde (bankta) çay içiyordum. (hakim soruyor pet şişeden mi) Eee bardak yoktu, şişeden içtim, ama güzel olmuyor öyle, plastik kokuyor, hoş buna da şükür dedim içtim. (hakim ısrarlı; kardeşim 1,5 litrelik şişeden çay içilir mi diyor) hakim amca güzel olmuyor dedim ama ben sana! (Hakim pes etmiş vaziyette devam et diyor) Yanıma şu abinin hanımı geldi, ona çay ikram ettim. Plastikten güzel olmuyor dedi ama içti. Biz içerken, yani çay içerken bu abiyle oğlu geldi, bize hal hatır sordu. (Hakim soruyor, sinkaflı küfür edip silahlarına davrandılar demişsin daha önce)Küfürlü espri yaptı onlar, silahlarına davrandılar da demedim, o zaman yanlış yazmışlar, ben bize iyi davrandılar dedim. (Birinin karısına öbürünün anasına sarılmış oturuyorsun be adam sana niye iyi davransınlar diyor hakim çıldırmış halde) Yok, ben arkama yaslandım, elimde bidon var zaten nereye sarılıyorum hakim bey amca! Yine beyanlar arasında bir türlü giderilemeyen çelişkilerle hakim çaresiz tanıkları çağırıyor.
Tanık teyze geliyor.
-Şu benim kocam,şu benim oğlum, (mağduru göstererek) şunu da hiç tanımam. (hakim diyor sevgilinmiş) Teyze gülerek salınıyor) yok canııım, söyleyenin dili kopsun, güzelliğimi çekemiyorlardır. (Hakim sevgilinmiş, hazırlıkta söylenmiş bu) Yok ben bunu sevmem de o bana hayran, aşık ama karasevda şeklinde, yüz vermiyorum pek! O gün benim kocam hastaneye silah temizlemeye gelmiş, oralarda dolaşırken dur oturayım da silahı temizleyeyim bari demiş. Beni görünce sevindi, hoş beş ettik, sonra bir gümbürtü koptu, meğer ateş almış, mermi ağacın dalından sekti, geldi bu adama saplandı. Ağacın yaprakları hep delindi, öylece duruyor delik delik. (Kadın yapraktan kurşun seker mi?) Ben bilmem seker mi, sekti ki geldi buna saplandı. Neyse çelişkili beyanlara da biz güldük, hakim sinirlendi ve son tanığa sıra geldi.
Hakim yılgın halde , tanığa yemin verdiriken; sakın yalancı tanıklık yapma diye başladı ve buyrun aralarındaki konuşmaya;
Hakim: Bak sakın yalancı tanıklık yapma hem günah hem suç.
Tanık; Yapmam amca!
H: Bak yaparsan seni yalancı tanıklıktan tutuklatır, hapse atarım.
T: İki gözüm önüme aksın ki yapmam
H: Anlat olayı gördün mü?
T:Gördüm
H:Görmediysen söyle bak kızıyorum.
T: Kızma valla anlatacağım, ablamla bu abi bir divan varmış onda otuyorlarmış, ben de gördüm hep oturdular. Eniştemler de orda gezerken eniştem silahını millete gösterip hava atıyormuş, yani hep atar hava zaten, ben de gördüm hava atarken. Hava atarken silah patlamış, yerden sekmiş, bu abiye saplanmış.
H: Yerden mi , ağaçtan mı , duvardan mı sekti o kurşun.
T:Yerden duvara, duvardan ağaca, ağaçtan abiye sekti.
H: Sen orada yokmuşsun ki, daha önce de görmedim demişsin, bunlar da orada olmadığını söylüyor. Niye olayı görmüş gibi anlatıyorsun?
T: (Ağlamaklı) Ama sen dedin yalancı şahitlik suç, 10 sene yatarsın, mapuslarda çürürsün, ahirette de cehennemde odun olursun diye, ben de korktum anlattım.
H: Ben sana yalan söylersen bu suç dedim, görmedim bilmiyorum deseydin
T:Öyle dersem yatmaz mıyım hapis?
H:Niye yatasın kızım?!
T: Haaa, öyleyse ben olayı görmediiim.
Çok uzun oldu ama bütün salon kahkahalara boğulmuştu bu duruşma sırasında. Bu arada duruşma 3 saate yakın sürdü, ama bekleyenler dışarı çıkmayı düşünmedi bile.