Mesajı Okuyun
Old 29-12-2007, 01:22   #63
Av.Uğur Keleş

1.5 yıl kadar önce,Asliye ceza mahkemesi salonunda duruşmamı beklerken seyrettiğim bir duruşmadan...Etkili eylem suçlaması nedeniyle sanığın savunması alınıyor.
-Hakim(60 lı yaşlara yakın,sevimli,güleryüzlü bir insan):Anlat bakalım evladım olay nasıl oldu,müştekiyi sen mi dövdün?

-Sanık(şivesiyle yazıyorum kusura bakmayın,gubbaa dan kasıt ,kurbağadır): Abi biz babamınan gubbaa avlamaya gidiyoduk.

-Hakim: Tamam evladım,sen olaydan bahset,geç bunları.

-Sanık: Biz babamınan gubbaa avlamaya gidiyoduk,bunlar önümüze çıktılar.

-Hakim: Hmm,ee sonra ne oldu,sen vurdun mu müştekiye,nasıl oldu onu anlat açık açık da biz de anlayalım?

-Sanık: Abi biz geçimimizi sağlamak için,babamınan beraber,bataklıktan gubbaa avlayıp satarız.Bunlar da bizim önümüzü kesip gubbaalarımızı ve paramızı istediler biz de bunun için dövdük.(bu arada bu gubbaa kelimesi ara ara sanık tarafından tekrarlanıp duruyor)

-Hakim: Tamam evladım anlaşıldı şimdi.Katibeye seslenerek. Kızım yaz - Biz babamla kurban satım işi yaparız.olay günü babamla beraber pazarda kurbanlık hayvanlarımızı satmaya giderken müşteki yolumuzu keserek zorla kurbanlıklarımızı ve paramızı almaya çalışınca biz de dövdük..
...derken,arka sıralarda duruşmayı ilgiyle takip etmekte olan ben ve bir bayan meslektaşımız dayanamayıp ayağa kalktık ve -Hakim bey,vatandaş kurbağa avlayıp satarak geçimini sağlıyormuş,kurban satmıyorlarmış,yanlış olmasın..dedik.

Hakim:Kurbağa mı? kurbağa haa..dedi.ve bu saniyeden sonra,zaten başından beri ilginç olan sanık anlatım tarzına bu yanlış anlamanın da eklenmesi nedeniyle,sanığın tepkisiz duruşu ve şaşkın bakışları altında,salonda yaklaşık 10 dakika kadar kahkaha ve gülme krizi yaşandı..