Mesajı Okuyun
Old 03-03-2007, 10:50   #1
Av.Bedia Özgökçe-Ertan

Varsayılan cezada mahsup

merhabalar değerli meslektaşlarım, ben THS ye yeni üye oldum. siteyi kullanırken biraz acemilik çektim ama hata yok gibi, Herkese çalışmalarda başarılar diliyor ve sunduğunuz katkılardan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

Ben ceza hukukunda bir konuda takıldım bunu sizlerle paylaşmak istedim, yanıtlama nezaketinde bulunursanız sevinirim.konu mahsupla ilgili.

Bir olaydan dolayı bir kişi 2001 yılında tutuklanıyor ve 7 ay gibi bir süre cezaevinde kalıyor. Yargılandığı dava beraatle sonuçlanıyor.Bu dava 04.11.2003 tarihinde kesinleşiyor.ayrıca bu kişi 07.09.2003 tarihinde işlenen başka bir suçtan dolayı yargılanıyor ve bu ikinci dava 18.03.2004 yılında karara bağlanıyor. bu kişi hakkında adli para cezasına hükmediliyor. bu dava da 21.11.2006 da Yargıtay tarafından onanıyor ve kesinleştikten sonra infaz edilmek üzere infaz savcılığına gönderiliyor

şimdi, TCK 63. e göre mahsup talep edildiğinde hangi tarihler esas alınacak ve bu kişi mahsuptan faydalanabilecek mi? Bana göre 2. suçun işlenme tarihinde evvelki suçtan verilen karar henüz kesinleşmediği için faydalanması gerekir. yani mahsup konusu düzenlenirken madde gerekçesinde açıklandığı gibi kişi devletten alacaklı olduğunu düşünüp yeni bir suç işlememiş.

Siz nasıl değerlendiriyorsunuz, ben yanılıyor muyum veya gözden kaçırdığım bir durum var mı?

herkese selamlar, saygılar