Mesajı Okuyun
Old 23-12-2009, 20:29   #1
tunca07

Varsayılan Avukatın Duruşmadan Atılması

Selamlar,
Biraz önce Ankara DGM sıfatıyla bakan [Mahkeme İsmi Kapatıldı-Site Yönetimi] Ağır Ceza Mahkemesinde çapraz sorgu yapmak isterken başkanın müdahalesi ile duruşmadan çıkartıldım. Sebebi cmk 250 madde olduğunu söyleNdi.müdafiiyim. Mahkemede ilk celse görülmekteydi. Sanıklar teker teker sorgunlanmaya alındı öncelikle vekil edenimin sorgulanması yapıldı,
Olay şu şekilde gelişti, ben örgüt lideri iddasında bulunan kişinin sorularımı ona da daha sonra sorguya alınan 2 sanığada sordum. Ancak çıkar çatışması yaşadığım ve soruşturmanın kilit adamı olduğunu bildiğim kişiye geçince bu kişiye sorduğum soruda hakim müdahale etti. " Bu soruyu sormanızdaki kastınız nedir dedi, ben de bu sorudan sonra başka sorularda soracağım o yüzden öncelikle bunun cevabını vermesini istedim, sanık tam cevap verecek hakim yine susturdu, bu sırada o sanığın müdafii söz almamıştı, hakim yine bu sormanızdaki manayı anlamadım bunun sanıkla ne alakası var dedi. Ben'de soruyu sorduğum sanık ile değil kendi müvekkilimin savunması ile alakası var dedim. Bu sefer hakim diğer sorularıda sor hepsini bir sor ondan sonra düşünelim dedi. Ancak sanığın cevabını beklemeden diğer soruları sormak benim için iyi değildi. aMA BEN YİNEDE DİĞER SORULARIMI DA SORDUM. Ben yine sorumu tekrarladım hakim izin vermedi bu sefer de o sanığın müdafii devreye girdi ve bu sorya cevap vermek istemiyoruz dedi ancak sanık hiç bir şey dememişti.Müdafii de hakimin 3. müdahalesinden sora devreye girdi. (çapraz Sorguda Daha sonra hakim konuyu geçiştirmek isteyince ben müdahale ederek bu soruyu sordum tutanağa geçirin ve cevap verdirmediğinizi yazdırın dedim. Hakim yine öfkeli bir şekilde sorularımı tutanağa yazdırdı ve ardından SANIK BU SORULARA CEVAP VERMEK İSTEMEMİŞTİR yazdırdı.!! ben de yine müdahale edip Sayın Başkan Sanık böyle bir şey demedi siz soruyu sormama izin vermediniz daha doğrusu cevaplamasına izin vermediniz " dedim. Bu sefer ..... Ağır Ceza Başakanı Olan Hakim mübaşire seslenerek benim dışarı atılamamı emretti. Ben de bu mahkeme Savunma hakkı tanımamaktadır, REDDİ HAKİM talebindeyim dedim ve bunun tutanağa geçirilşmesi istiyorum dedim fakat geçirilip geçirlmedi mi bilmiyorum dışarı alındım. Reddi hakim talebimi yineledim . Diğer 8-9 avukat da bu olaya şahit olmuştur. Konu uyuşturucu ticareti idi. 7 veya 8 sanıklı bir dava idi. Daha sonra çantamı duruşma salonundan alamadığım için geri dönüp (yaklaşık 1 saat sonra) çantamı almak istedim, baktım sorgulamalar devam etmekteydi. Reddi hakim talebimin tutanağa geçip geçmediğini bilemiyorum. Bu olay karşısında nasıl bir yol izlememi önerirsiniz, konu ile detaylı verebilecek sayın meslektaşlardan yanıt beklemekteyim.
Selamlarımla,
Av. Mehmet Tunca DEMİRBAŞ
av.demirbas@gmail.com
www.mehmettuncademirbas.av.tr