Mesajı Okuyun
Old 05-01-2007, 15:41   #28
mutlakadalet

Sayın Onur Çınar, şu anda yaptığım şeyden çok memnun değilim; ancak kendimi, bunu yapmak mecburiyetinde hissediyorum. (Ayrıca konunun dışına çıkıldığının da farkındayım; bunun için de özür dilerim)

Bir hukuki sorunda istediğimiz düşünceyi savunabiliriz; ancak bunu yaparken hukukçu kimliğimizi dışarıda bırakırsak; istenmeyen, hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunu neden söyledim?
Alıntı:
şu anda anayasa komisyonu başkanı bir kişiden bahsedilmiş, ben komisyon üyelerine pek itibar etmiyorum. medeni kanun, ceza kanunu önümüzde. bu kanunlarda o komisyonlar tarafından hazırlandı ve yüzlerce hata içeriyor bu kanunlar, bu hatalara ilkokul öğrencileri güler. bence üniversite hocalarına daha çok itibar etmek lazım...

Not: Altı çizili yerler tarafımca yapılmıştır.

Eğer ki; hukukçu olmayan bir kişi bu şekilde yorumlar yapsaydı; hoş karşılayabilirdim; ancak hukukçu daha özenli olmalıdır. Bu bakımdan uyarma gereği hissettim.

Öncelikle kendi vasfımızı belirleyelim. Biz, hukukla ilişkisi çok yakın bir tarihe dayanan kişileriz. Bu, bize eleştiri yapma hakkını vermez mi? Tabii ki hayır! pek tabii ki; biz de kendimizce olumsuz gördüğümüz yerleri kim savunursa savunsun eleştirme hakkına sahibiz. Ancak; eleştiriyi yaparken, hukukla ilişkisi uzun yıllara dayanan, hukuka bizden daha fazla emek sarfetmiş kişiler hakkında dikkatli şekilde eleştiriler yöneltmeliyiz. Hukukçu olmak kolay değildir; bu yüzden hukukçu ne söylediğini çok iyi bilmelidir. Nasıl ki bir tacire normal insandan farklı davranma yükü getirilebiliyor ise bir hukukçu da normal bir vatandaştan farklı davranmasını bilmelidir. Üniversite'deki hocalarımız da kanunlarda gördükleri eksik yerleri eleştiriyorlar; ancak ben hiçbirinin ağzından: "bu hatalara ilkokul öğrencileri güler, kanunlarda yüzlerce hata var, komisyon üyelerine itibar etmem" şeklinde sözler duymadım. Şimdi, üniversitedeki hocalarımız dahi eleştirilerini dikkatli bir biçimde yaparken; bizim çok daha dikkatli bir biçimde yapmamız gerekir.

Not: Bu arada bahsettiğiniz hoca aynı zamanda İstanbul Üniversitesi'nde yıllarca ders vermiş bir hocadır.

Sayın Onur Çınar, THS olarak bir aile olduğumuz için aileninin içinde birbirimize hem destek olmalı hem de kendimizce olumsuz gördüğümüz yerleri belirtmeliyiz ki hep birlikte daha iyiye doğru devinim içerisinde olalım. Umarım eleştirilere açıksınızdır; beni de eleştirmenizi canı gönülden isterim ki; eleştiri ilerlemede çok büyük bir faktördür.

Saygılarımla ve sevgilerimle