Mesajı Okuyun
Old 23-11-2006, 14:57   #5
Av.Suat Ergin

Sayın barisugan,

Yazınızı okurken şaşırıp kaldım. Kafama o kadar çok soru soktunuz ki, mesaj sahibi olarak yanıtlamınızı isterim. İşte sorularım:

1-
Alıntı:
Kira artış oranı yerleşik içtihatlara ve uygulamaya göre Yıllık TÜFE oranından fazla olamaz
Kira artış oranları yıllık TÜFE oranından fazla olamaz diyorsunuz. Ve ekliyorsunuz "yerleşik içtihatlara ve uygulamaya" göre diye...Ben de bir THS üyesi olarak sizden örnek talep etmek istiyorum. En azından bir tane içtihat yayınlar mısınız?

2-
Alıntı:
Zira kira artışı sebebiyle açılan davalar genelde reddediliyor.
Hangi gerekçelerle red edilmektedir.?

3-
Alıntı:
Yani sözleşme serbestisi gereği siz oraya istediğiniz kadar artış oranı yazın ama bu oran uygulamada bi anlam ifade etmeyecektir.
Sözleşme serbestisi var ise; artış oranını yazmak neden bir anlam ifade etmeyecektir.

4-
Alıntı:
Kiracı 1 yıllık kira süresinin sonunda artışın yapılacağı ay DİE tarafından açıklanan resmi tüfe rakamları oranında bir artış yapar ve kirayıda öderse kira artırımı için dava açacak olsanız büyük bir ihtimalle davayı kaybedersiniz.
Yani ben kiralayan olarak "1 Kasım 2005 başlangıç tarihli kira kontratına 1.Aralık 2006 dan itibaren kira aylığı % 25 oranında arttırılacaktır" desem; kiracı hiç artış yapmasa icra takibi yapamayacağım, kira tespit davası açarsam da red olacaktır. (İfadenize göre, tüfe(ben üfe diye biliyorum) örneğin % 13 çıkmışsa ve kiracı bu oranda bir attırımda bulunmuşsa)

Sayın av.remzi sulhan,

Alıntı:
Kiracı-kiralayan ilişkisinin bir sonraki yıl kira döneminde de devam etmesi halinde, gelecek kira dönemindeki kira bedelleri de Türkiye İstatistik Kurumu’nun Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranında artırılacaktır. İşbu kira sözleşmesi her yıl bu şartlar altında ihtarname ve ihbarname keşide edilmesine gerek olmaksızın arttırılacaktır.Kiracı, bu oranı öğrenip yeni dönemde kira bedelini bu oranda arttırarak hiçbir ihtara ihbara gerek olmaksızın kiralayana ödeyecektir." gibi bir ibare işinize yarar sanırım.

Yukarıda soru 1 olarak sorduğum soruya siz de yanıt verebilir misiniz? Mevzuat, içtihat örnekleriniz veya dayanaklarınız nelerdir?

Saygılarımla