Mesajı Okuyun
Old 04-06-2009, 11:48   #12
Yücel Kocabaş

Sayın KARACA,
Görüşlerinize değer vermekle beraber ; ben yayınyaldığım yargıtay kararını muhalefet şerhi ile birlikte şu şekilde değerlendiriyorum :

Somut olayda ; dava terke dayalı olarak açılmış, yargılama sırasında her iki taraf boşanma ve mali sonuçları yönünden anlaşmışlar anlaşmalı boşanmanın koşulları oluştuğu halde mahkeme davayı ret etmiş ve karar onanmıştır.

1. Çoğunluk görüşü , muhalefet şerhinde yazılı olduğu gibi ; "terke dayalı olarak açılan boşanma davasınde taraflar anlaşmalı boşanma isteğinde bulunamaz . " şeklinde.
Muhalefet şerhinde bu husus :Sayın çoğunluk Medeni Kanunun 132. maddesine dayalı olarak açılan boşanma davasında tarafların aynı yasanın 134/3. maddesinde belirtilen anlaşmalı boşanma yoluyla boşanma isteğinde bulunamayacağı görüşünü benimsemiştir. " denilerek ifade edilmiştir.

2. Kararda geçen "dava terk hukuki sebebine dayanılarak açılmış olup, usulen ıslah ile dava sebebi de değiştirilmemiştir" sözlerinden de terke dayalı boşanma davasının ıslahla anlaşmalı boşanma davası haline getirilebileceği sonucunu çıkarıyoruz.

3.Kararda geçen , sizin de değindiğiniz "Medeni Kanunun 134/3. maddesinde öngörülen durum dışında, boşanma davalarında kabul hukuki sonuç doğurmaz" sözlerinden de "ıslah ile dava sebebi değiştirilmeyen yani anlaşmalı boşanma davası haline getirilmeyen terke dayalı davada kabul hukuki sonuç doğurmaz. " sonucuna varıyorum.

4. Muhalefet şerhinde ise "Davanın türü ne olursa olsun (akıl hastalığına dayalı boşanma isteği dışında) önemli olan ve aranması gereken husus, tarafların hakim önünde serbest iradesiyle karşılıklı olarak boşanmak isteklerini açıklamış olmaları ve mali konularda hakimin kabul edeceği koşullarla anlaşmış olmalarıdır. " denilerek terke dayalı boşanma davasında tarafların anlaşmaları halinde boşanmaya karar verilmesi gerektiği savunulmuş fakat bu görüş çoğunluk tarafından kabul görmemiştir.

Ben şahsen bu şekilde düşünüyorum.
Saygılarımla.