Mesajı Okuyun
Old 28-04-2009, 15:08   #1
avukat152

Varsayılan temyiz aşamasında tazminattan feragat

Müvekkilim lehine bir boşanma davasında verilmiş bir maddi tazminat kararı mevcut. Müvekkilimin ailesinden kalan miras ile alınan bir ev konusunda müvekkilimin zararını gidermek için talep üzerine mahkemece maddi tazminata hükmedilmiş. Boşanma kararları henüz tebliğe çıkarılmamış.

Müvekkilim adına boşanmada tazminata konu edilen gayrimenkulün tapusunun iptali ve tescili için dava açtık. Mahkeme boşanma davasının kesinleşmesinin beklenilmesine karar verdi. Eğer müvekkilim davayı kesinleştirirse, aynı hususta daha önce verilmiş bir maddi tazminat kararı olduğu için şimdiki tapu iptal tescil davamızın reddedileceği kanaatindeyim. İş bu tapu iptal davasına adli yardım bürosu tarafından görevlendirildim.

Şimdi bu durumda davamızın önceki boşanma davası nedeniyle reddedilmemesi için ne yapılabilir? Bitmiş boşanma davasındaki tazminat hakkından temyiz yoluyla veyahut temyizden ve tazminattan feragat yoluyla vazgeçebilmek mümkün mü?

Ya da başka bir yol var mıdır? Yardımlarınızı bekliyorum... Şimdiden teşekkür ederim.