Mesajı Okuyun
Old 09-10-2012, 11:50   #68
advocare

Varsayılan Molierac Denen Şahsiyet Hakkında

Bu konu hakkında siz meslektaşlarımın neler bildiğini öğrenmek için bu konuyu açıyorum. Muhtemelen Molierac denen şahsiyetin aşağıda yazdığım bu meşhur sözünü hepiniz bir yerlerde duydunuz.

''Görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile, ne hakime, hele ne iktidara tabiyiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz, fakat hiçbir hiyerarşık üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı.''

Molierac*

Şimdi diyelim ki ben bu sözün uydurma olduğunu iddia ediyorum;

Soru 1: Molierac kimdir? Paris barosunda bir avukat imiş... ispat lütfen.

Soru 2: Şu sözün Fransızcasını gören var mı?

Soru 3: Türkiye dışında neden kimse tanımıyor bu adamı?

Soru 4: Google bir araştırma modülü olmamakla birlikte, arama sırasında Türk hukuk siteleri dışında neden başka bir yerde çıkmıyor?

Soru 5: Bu sözü kim çevirdi?

Soru 6: Ülkemizdeki avukatlar peki nasıl avukat oluyorlar da, nereden geldiği belli olmayan bu sözün aslını araştırmadan sitelerine koyuyorlar? (Hani aslı olmadığını iddia ediyorum ya, aksini ispatlasınlar diyorum, o bakımdan.)

Soru 7: Bahsi geçen söz öbeği ne kadar gerçeği yansıtıyor?

Yukarıda sıraladığım sorulara cevaplarınızı bekliyorum sevgili meslektaşlarım. Söze diyeceğim bir şey yok. Hoş söz hepimizin gururunu okşuyor ama Türk sitelerinden başka hiçbir yerde yer almaması ve o kadar araştırmama rağmen sözün Fransızcasının bulamamam beni bu konuyu açmaya sevk etti görüşlerinizi bekliyorum.