Mesajı Okuyun
Old 17-12-2012, 13:02   #9
Abalı

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
ben de baştan beri bu kanaatteydim.Ancak savcının da bir bildiği mi var düşüncesiyle emin olmak istedim.Sn-vcı ile ciddi tartışacağımız kesin.O CMK 161 i uygulamak isteyecek biz 4483'ü.ifade vermeyeceğiz.Savcıyı ikna etmek için kara ihtiyacım olacak..
Bu hususta değinmeke istediğim bir husus da kolluğun müştekiye ulaşamadığı için olayı geç haber vermesi kolluğun sizce müştekiye ulaşmadan haber vermemsi yönünde bir savunma ne kadar etkilidir.Buna dair yargıtay karraı ekleyemebilir misiniz?

Bahsettiğiniz konuda bildiğim bir Yargıtay kararı maalesef bulunmuyor.

Ancak bahsettiğiniz gibi savunmanızı, konunun 4483 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine yönelik yapmanız faydalı olacaktır kanaatindeyim.

4483 sayılı Kanunun kapsamını düzenleyen 2. maddesinin 1. fıkrasında aynen şöyle denmektedir: Bu Kanun,Devletin ve diğer kamu tüzel kişilerinin genel idare esaslarına göre yürüttükleri kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevleri ifa eden memurlar ve diğer kamu görevlilerinin görevleri sebebiyle işledikleri suçlar hakkında uygulanır.

Yukarıdaki maddeden anlaşılacağı üzere kamu görevlileri hakkında görevleriyle ilgili kendilerine isnat edilecek suçlardan dolayı 4483 sayılı Kanun hükümlerine tabidirler. Bu yüzden genel hükümler uygulanamaz.