Mesajı Okuyun
Old 30-04-2011, 11:15   #1
Av. İbrahim YİĞİT

Varsayılan Eşit davranma ilkesine aykırılık

Kolay gelsin arkadaşlar,

Somut olayda 4857 sayılı İş Yasasının 5. maddesi gereği eşit davranma ilkesine aykırılığın sözkonusu olduğunu düşünüyorum ve eşit davranma borcuna aykırılık tazminatı ile mahrum kalınan ücret ve parasal haklar talep etmek istiyorum.

Müvekkil güvenlik hizmeti veren bir işveren nezdinde uzun bir süreden beri ekip amirliği yapmakta iken birkaç ay önce normal güvenlik personeli olarak görevine devam ettirildiğini, nisan ayı başında yönetim kurulunun aldığı kararla güvenlik elemanlarına performansa dayalı olarak % 10'a kadar zam uygulanmasına karar verildiğini, birçok güvenlik personeline değişik performans notları verilerek % 2 ila % 10 arasında zam uygulandığını ancak kendisi ile bir elemana daha -0- zam uygulandığını, gerekçesini müdürüne sorduğunda performansı nedeniyle kendisine zam verilmediği cevabını almıştır.

Bilindiği üzere aynı hizmeti veren personeller arasında iş yasasının 5. maddesinin 4 ve 5. fıkralarında eşit davranma ilkesi bulunmakta olup, bu madde bir anlamda işverenin yönetim hakkını sınırlayan bir maddedir. İspat külfeti işçide olmakla, son fıkra gereği işçi ihlalin varlığını gösteren belge ile (maaş dekontları) ispat yükünü işverene yükleyebilmektedir. Diğer taraftan bu maddenin uygulanması için akdin feshi de zaruri olmayıp sözleşmenin devamı esnasında da davanın açılabileceğini düşünüyorum.

Sormak istediğim ise bu davayı açmadan önce işverene eşit davranma borcuna aykırı hareket ettiğini, müvekkil maaşına da zam uygulanmasını aksi takdirde hukuki yollara başvurulacağı yönünde bir bildirimde bulunmamı tavsiye eder misiniz? Yoksa gerek yok, şart değil, siz davanızı açın, işveren performans gerekçesini ispat etsin mi dersiniz?

Teşekkürler, kolay gelsin.