Mesajı Okuyun
Old 05-12-2007, 04:29   #16
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan İcra iyidir ama uyku kaçırabilir :)

Alıntı:
Av.Zeynep e
Alıntı:
Kendisine ait bir mal olmadığını ve resmen o adreste oturmadığını sadece ailesine ait bir ev olduğundan kimseye hesap vermeden misafir olarak süresiz kaldığını belirtiyor. İlgili kanunlardan bahsederek haciz yapacağımı ilettiysem de İstihkak da bulunacağını iddia ediyor. kendisinin (borçlunun) o adreste oturduğunu ispatlayacak elimde güçlü emareler olmadığından HACİZ YAPAMIYORUM! Çünkü Adreste Borçluya Ait Mal Olduğunu Düşünmüyorum. Ailesi Eminimki Yeddiemin olmayacaktır.

İyi geceler uykunuz kaçmış anlaşılan benim gibi

İİK 97a maddesinde aynı evde birden fazla kişi birlikte oturmaları halinde evdeki eşyaların borçluya ait sayılacağına ilişkin bir karine mevcut..

Muhtarlık kayıtları yada resmi ikametgah vs önemli değil bence.. Komşular kapıcı yönetici gibi beyanı alınabilecek birileri borçlunun orada kaldığını beyan ederlerse, ya da borçlu evdeyken hacze gidilirse haciz ve muhafaza yapılabilir.. İİK 97a ya göre haciz ve muhafaza yapabilirseniz gerisi borçluyu yada ailesini ilgilendirir artık. Yediemin, hamal nakliye masrafı ile sizin bir ilginiz olmaz. Ancak evde yediemin alacak birileri olmadığı için 99. maddeye göre haciz yapılırsa yediemin almayacakları için muhafaza şansınız olabilir ancak yinede muhafazaya geçmeyin bence yani malı kaldırmayın..

Ancak komşu beyanı bile 97a ya göre haciz yapılması için yeterli..

Saygılarımla...