Mesajı Okuyun
Old 11-06-2008, 00:04   #4
Av.muhittinköylüoğlu

sıradan bir vatandaşa tutuklamanın şartlarını hukuki niteliğini tutuklama kavramı ile ceza yargılaması sistemlerinin ilişkisini itham ve tahkik sistemleri ile işbirliği sisteminin özelliklerini ve bu sistemlerin tutuklama müessesesi ile olan ilişkilerini daha da ileri giderek ndevletlerin suç ve ceza siyasetlerini özgürlüğün kısıtlanmasının ne gibi faydalar sağladığı ya da sağlamadığını cezalandırma hele ki hükümden önce cezalandırmaya dayalı bir yargılama ve infaz rejiminin toplumda sosyal barışı sağlamak konusunda bilimsel araştırmalar göre bir fayda sağlamadığını anlatmaya çalışabilirsiniz ve karşımızdaki bizi anlamayabilir bu normaldir.Ama bu kavramları ve hele ki müdafilik kavramını ve müdafinin kayıtsız şartsız tek görevinin avukatlığını üstlendiği kişinin haklarını korumak olduğunu kişisel duyguları ile hareket etmemesi gerektiğini avukatlara izah etmek son derece yorucu.yıllardır elimden geldiğince dilim döndüğünce tutuklama kavramına ilişkin bir şeyler söylemeye yazmaya çalıştım.başkaca müelliflerde bu konuyu son derece ayrıntılı ve bilimsel olarak izah etmişlerdir.ama görülen o ki ben ve benim gibi düşünenler ya yanılıyor ya da bu işin bilimsel ve mukayeseli hukuka dayanan yönleri avukatlarında ilgisini çekmiyor.ve bu çok üzücü