Mesajı Okuyun
Old 14-03-2013, 08:56   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan konuk
merhaba;
15 senelik evliyim, üç çocuğum var.ev hanımıyım.şu ana kadar sigortalı bir işde çalışmadım.ne maaşım ne de üzerime kayıtlı mülk var. eşim sigortalı bir işde çalışıyor, 3000 lira civarı maaş alıyor.

eşim 15 senelik evliliğimiz boyunca hiçbir parasal işleminde bana danışmadı, önüne gelen herkese kredi çekti, kefil oldu.kredi kartlarını eşe dosta dağıttı.onların sıkıntısını ben çektim,huzursuzlukları kavgaları ben yaşadım, benim eksikliklerim karşılanmadı.

bundan sonra eşimin benden habersiz kredi çekmesini ve kredi kartı kullanmasını istemiyorum.dava açmak istiyorum ama eşim bunun için tabii ki bana para vermeyecektir.ücretsiz avukat isteyebilirmiyim?muhtara gidip fakirlik belgesi istesem (muhtar maddi durumumuzu biliyor) bana fakir belgesi vermeyeceğine göre, ben nasıl avukat talebinde bulunabilirim,nasıl dava açabilirim?

Sayın konuk,
Eşinizin bu tür hukuki işlemler yapma yetkisinin kısıtlanması ve ailenin geçimi için yapacağı parasal katkının belirlenmesi için dava açabilirsiniz. Bu dava için doğrudan hukuki yardım alma kararınız son derece isabetlidir. Bulunduğunuz ildeki baroya başvurarak bu iş için ücreti baro tarafından karşılanacak bir avukat atamasını isteyebilirsiniz. Sizden talep edilen belgeler için baronun adli yardım görevlisi ile görüşünüz.