Mesajı Okuyun
Old 22-10-2014, 16:03   #34
Av.Fatma Gök

Alıntı:
Yazan metishukuk
HUMK 8madde gereğince mirasçılık belgesinin iptali davalarında Sulh Hukuk Mahkemesi görevli idi.

Yeni HMK.383 madde gereğince çekişmesiz yargı işlerinde Sulh Hukuk Mahkemeleri görevli.
Ancak mirasçılık belgesinin iptali çekişmesiz yargı değil hasımlı olarak açılıyor.HMK.2 madde gereğince Asliye Hukuk Mahkemeleri görevli diye düşünüyorum.Ancak bu konuda hakimler net bir görüş birliğine varmış değil.

Site üyesi meslekdaşlarımdan mirasçılık belgesinin iptaline ilişkin olarak açılacak davalarda görevli mahkeme konusunda görüşleri veya yeni açılan davaları varsa bizlerle paylaşmalarını rica ediyorum.

Ayrıca bu konu hakkında 6217 sayılı kanun 14 madde :

MADDE 71/C- Noterlerin verdikleri mirasçılık belgesi hakkında, menfaati ihlal edilenler tarafından sulh hukuk mahkemesine itirazda bulunulabilir. Sulh hukuk mahkemesi, itiraz üzerinde verdiği kararın bir örneğini ilgili notere ve Türkiye Noterler Birliğine bildirir.”

dikkate alındığında noterleğin düzenlediği mirasçılık belgesine itirazlarda sulh hukuk mahkemesi yetkili ve bu madde ile HMK aynı gün yürürlüğe girmiş
mirasçılık belgesinin iptalinde sulh hukuk mu görevli asliye hukuk mahkemeleri mi?
görüşlerinizi bekliyorum
saygılar....

konu karışık.Yasa Hükmüne dayanarak veraset belgesinin iptali için Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açtım.Mahkeme iptale karar verdi.Karşı taraf temyiz etti.Dosya Yargıtaya gitti 8.Hukuk dairesi(2013/10303-2014/2835) kararı Asliye Hukuk Mahkemesinin görevine girer diye bozdu.Dosya Sulh Hukuk Mahkemesine geldi mahkeme karara uyup görevsizlik kararı verdi karar kesinleşti dosya Asliye Hukuk Mahkemesine gitti O mahkeme de dosya üzerinden Sulh Hukuk Mahkemesi Görevlidir diye görevsizlik kararı vermiş.iki yılı geçti bir veraset iptali davasında görevli mahkemeyi bulamadık.şimdi bekliyoruz karar kesinleşsin uyuşmazlık mahkemesine götüreceğim.