Mesajı Okuyun
Old 02-06-2008, 17:22   #5
lawyer_2009

Yalçın Önder bey ilgiliniz için çok teşekkürler

Yukarda (a), (b), (c) ve (d) fıkralarında yazılı muafiyetlerden istifade için, mezkür fıkralarda yazılı hallerin vukuunda, keyfiyetin bütçe yılı içinde ilgili vergi dairesine bildirilmesi şarttır. Ancak, bu olaylar bütçe yılının son üç ayı içinde vukubulduğu takdirde bildirim, olayın vukubulduğu tarihten itibaren üç ay içinde yapılır.

Süresinde bildirimde bulunulmazsa muafiyet, bildirimin yapıldığı yılı takip eden bütçe yılından muteber olur. Bu takdirde bildirimin yapıldığı bütçe yılının sonuna kadar geçen yıllara ait muafiyet hakkı düşer. (Köylerdeki inşaat için bildirimde bulunulmaz.)

söz konusu fıkraların yorumunu yapabilirseniz çok sevinirim yani benim evimin inşaatı 2004 yılında bitti ve aynı yıl tapusunu aldım ve ilk defa geçen hafta emlak vergisi için bildirimde bulundum ve kaydını yaptılar. ben geç bildirimde bulunduğumdan muafiyet hakkımı kaybetmişmi oluyorum? yoksa geçmiş yılları faizleri ile öder ve bildirimde bulunduğum tarihten itibaren 5 yıl süre ile muafiyettenmi yararlanırım?

belediyeye bu konu ile bilgi almak için gittiğimde ilk defa benden duyarcasına suratıma bakıp durdular ve sanki emlak vergisi kendi ceplerine giriyormuş gibi tüm parayı vermem gerektiği konusunda benle tartışmaktan da kaçınmadılar (gerçi yaşadığımız şehrin belediyesinin ne kadar belediyecilik ile uğraştıgıda ayrı bir konudur yani hiç duymamalarına pek şaşırmadım)