Mesajı Okuyun
Old 12-07-2019, 16:01   #1
gcpgl

Varsayılan Arabulucukta taraf teşkili, Apartman yönetim kurulunun olmaması.

işçilik ücretlerinden kaynaklanan alacaklarda;

-Arabulucukta birden fazla karşı taraf olması ve bazılarının adresleri bilinmemesi halinde taraf teşkili sağlanamazsa anlaşamama tutanağı düzenlenebilir mi?

-Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre yönetimin oluşturulması zorunlu olmasına rağmen son 3 yıldır geçerli bir yönetim oluşturulamamış yönetici seçilememişse işten çıkarılan kapıcı tüm kat malikleri için mi yoksa SGKda işvereni olarak görünen apartman yönetimi için mi arabuluculuk başvurusu yapabilir dava açabilir?

- Yönetime değilde kat maliklerine karşı dava açılacağı kabul edilirse, Miras yoluyla intikal edenler olması ve maliklerin isim ve iletişim bilgilerinin bilinememesi sebebiyle bu kişilerin isim ve iletişim bilgilerini nasıl öğreneceğiz (arabulucunun tapuya müzekkere yazmak gibi bir yetkisi yokmuş)Avukatlık Kanunu Madde 2 ye göre talep halinde tapu, gsm operatörleri ve nüfus müdürlüğü cevap verir mi?

- Yönetime dava açılacağının kabulü halinde arabulculukta kısmi anlaşma mümkün olur mu? örneğin 1-2-3-4-5 nolu daire malikleriyle anlaştık paylarına düşeni verdiler diğerlerine dava açabilir miyiz? (apartman yöneticisi her maliki temsil ettiği için anlaşılan tutar herkes için mi olur?)

- Ben iki hakimle görüştüm birisi tüm maliklere dava açmam gerektiğini yurtdışında olan kişiye de tebligat göndermem gerektiğini söyledi. Diğeri ise SGK da işverenin Apartman yönetimi olduğunu direk yönetime dava açmam gerektiğini, yönetimin olmamasının onların iç sorunu olduğunu ve beni bağlamayacağını söyledi. Ayrıca Kat maliklerine dava açarsam ancak hepsini davalı olarak göstermezsem tapuya müzekkere yazdıktan sonra farklı isimler gelirse davaya onları davalı olarak eklemeyeceğini de söyledi.

- İkinci görüş bana mantıklı geldi bende arabulucudan sadece yönetime ulaşmasını rica ettim. en son yönetici toplantıya katılacak ve muhtemelen artık yönetici olmadığını beyan edecek bu durumda yönetim olmadığı için düzenlenen anlaşamama tutanağının geçerli olacağını düşünüyorum ancak tek tek kat maliklerine dava açmam gerekseydi ben bu kişileri nasıl bulacağım?