Mesajı Okuyun
Old 31-08-2009, 15:02   #14
Av.Fatih KISA

Geçen yıl bahsettiğiniz şekildeki Mahkeme ilamlarına dayanan ücretleri tahsile koyup, almadığımız halde vergi incelemesi sırasında 4.500.-TL gelir vergisini ödetti Maliye Bakanlığı. Burada görüş bildiren -Ben olsam almazdım diyen- Arkadaşlar gibi Biz de almadık dedik, ama Maliyeciler "Bize ne? Alsaydın ya!" diye cevap verirken Basın bunu etik dışı bulmadı, aksine Avukatlar vergi kaçırıyorlar diye haber yaptı.

Meslektaşlarımın bazı yaklaşımları Beni cidden şaşırtıyor. Yargılama sonucu verilmiş bir hükmün parçası olan vekalet ücretine ilişkin etik/değil tartışması yapmak, öncelikle yaptığımız işin mantığına ve ciddiyetine yakışmaz.Burada bir tuzağa düşüyoruz. Sorunu yaratan Biz olmadığımız halde, sorumlusu Biz oluyoruz. Kaldı ki avukatın saygınlığı birilerine merhamet etmesinden ve acımasından değil, işini gerekli özen ve yükümlüklerini eksiksiz yapmaktan kaynaklıdır. Duygusal yaklaşımlar ve toplumun genel eğilimlerinin mesleki davranışlara yansımaya başlaması bir başka büyük yanlışa yol açabilir.