Mesajı Okuyun
Old 16-08-2009, 11:40   #1
Admin

Varsayılan Mahkemenin Hükmettiği Vekalet Ücretinin Talep Edilmesi Bazen Etik Dışı Olabilir mi?

Farzedelim bir davada davalı tarafı temsilen dosyaya avukat olarak katılıyorsunuz ve Mahkeme davayı kısmen kabul ettiği için her iki taraf lehine de bir miktar vekalet ücretine hükmediyor. Ve yine farzedelim sizin müvekkilinizin ödeme gücü yok, dolayısıyla karşı taraf vekalet ücretini (+asıl alacağını) müvekkilinizden tahsil edemiyor. Bu durumda mahkemenin sizin lehinize hükmettiği vekalet ücretini karşı taraftan talep etmeniz sizce "etik dışı" kabul edilir mi? Bir diğer deyişle bir mahkeme ilamında lehinize hükmedilen yasal bir alacağı talep etmeniz, bazı durumlarda "etik dışı" veya "kabul edilemez" olabilir mi?

Tartışma konumuz bu. Bu tartışmayı gündeme getiren ise, Sabah Gazetesi (ve Kanal D'nin) 14.Ağustos.2008'de "Adaletin Bu mu Dünya" başlığı ile verdiği bir haber:
http://www.kanaldhaber.com.tr/haberd...49262&catId=32

Bu haberdeki esas unsur olan "talebin etik olma/olmama" yönü dışında bir başka yönü de bence ayrıca tartışılmalı: Haberin "Hukukçular: Yasal ama ahlak dışı" alt başlığında görüldüğü üzere, haberi düzenleyen editöre göre hukukçular bu talebin "yasal" ama "ahlak dışı" olduğu düşüncesindelermiş ve yine habere göre bazı meslektaşlarımızın bu talep için yaptıkları değerlendirmeler "ayıp", "çirkin", "insani değil", "ahlak dışı", "hukuk dışı", "Avukatın bağlı bulunduğu baroca yazılı şekilde uyarılmasını gerektirecek nitelikte" olduğu şeklinde. Bu ifadelerin Avukatlık meslek kurallarının kapsamında kabul edilebilir olup olmadığından emin olamadığım için, bu beyanların meslektaşlarımız tarafından verildiğinden de emin olamadım, zira Gazetelerin pekçok haberde bu tip aktarmaları çok sağlıklı yapmadığı bilinen bir gerçek. Bu nedenle tırnak içindeki bu ifadeler de, meslektaşlarımızın gerçek ifadeleri olmayabilir ve gazeteye "sansasyonel" kelimelerle aktarılmış olabilir diye düşünüyorum. Ancak öte yandan özellikle Yalova Barosu Sayın Başkanının ifadesi doğru kabul edilirse, bir Mahkeme ilamından kaynaklanan bir talepte bulunan bir avukatın bu talebi için nasıl olup da Barosunun "hukuk dışı" değerlendirmesi yaptığı ve hangi gerekçeyle "uyarı" verdiği de ciddi olarak irdelenmesi gereken bir durum olacaktır sanıyorum. Etiklik ayrı bir tartışma konusu elbette ancak mahkemenin hükmettiği bir alacaktan daha "hukuk içi" bir talep düşünmek benim için şahsen zor.

THS üyesi meslektaşlarımızın THS kuralları kapsamında "sağduyulu", "kırıcı olmaktan uzak", "gerekçeli" görüşlerini paylaşmalarını dilerim.