Mesajı Okuyun
Old 19-07-2006, 16:18   #2
ParanoidAndroid

Merhaba Sayın Ergin, çalışma grupları arasında böyle bir başlık görmek beni sevindirdi. Ben de bu konuda cok yetkin oldugumu iddia etmiyorum; ancak en azından dogrusunu bildigim kelimelerin yanlıs kullanılmaları beni rahatsız ediyor. Kelimelerdeki biçimsel yanlışlıgın dısında anlam bakımından yerinde kullanılmamaları da ayrı bir hosnutsuzluk kaynagı benim için. Takıntım mı var bilmiyorum ama bana gönderilen mektuplarda, ayrı yazılması gereken bir -de'nin bitişik yazıldıgını görünce, elime bir kalem alıp da yanlışı düzeltmemek için kendimi zor tutuyorum Hukukçuların bir kısmı eski sözcük kullanmayı sever, ancak ben, elimden geldigince öztürkçe kullanma taraftarıyım. Kuskusuz dilimize yerleşmiş bazı kelimelerin yerine duymaya alısmadıgımız öztürkçe kelimeleri koymak bizi zorluyor. En azından dilimizden döküldügünde yadırgamadıgımız öztürkçe kelimeleri kullanmaya çalısarak baslayabiliriz dilimizi temizlemeye. Bu konuda hemfikir miyiz bilmiyorum ama öztürkçeyi önemsiyorum. Hukuk ve Türkçe Çalışma Grubu'na katkı saglayabilmek ve yeni bilgiler edinebilmek umuduyla.. Saygılar..