Mesajı Okuyun
Old 20-10-2006, 16:43   #1
Hoca

Varsayılan Çekte DÜzeltme Hakkinin Kullanilmasi UsulÜ

Sayın Hukukçu Meslektaşlarım;
Bünyesinde 10 civarında Anonim Şirketi barındıran bir şirketler grubunun şirketlerinden birisinin keşide ettiği çek, takas odasına ibrazında çok küçük bir miktarın yetersiz gelmesi nedeni ile "karşılıksız" yazılıyor.
Çek muhatabı banka öteden beri bu şirketle uyguladığı çalışma yönteminde şirketlerden birinin çek hesabında yeterli miktar olmadığında, diğer kardeş şirket hesaplarından transfer yaparak hesabı tamamlıyor. Ancak ilgili memurun yeni olması nedeni ile bu işlem yapılamadığından çek yazılıyor.
Ertesi gün çek miktarı tamamlanarak çek hamiline ödeme yapılıyor.
Ne var ki işlem takas odasında yapıldığından ve tüm işlemler elektronik ortamda otomatik olarak TC Merkez Bankası kayıtlarına geçtiğinden müvekkil şirket "TCMB kayıtlarına giriyor..."
Muhatap banka ile yaptığımız görüşmede TCMB'de ki kaydın silinmesinin mümkün olmadığı, ancak çek bedelinin derhal ödendiğine ilişkin yazı vereceklerini vs. beyan ediyorlar ve diyorlar ki "Çek Yasası değişti; Çek bedelinin %10'u kadar tazminat ve temerrüt faizi ödeyerek "düzeltme hakkı"nı kullanmanız gerekmiyor, bu hakkın bir yılda iki kez kullanılabileceğine ilişkin sınırlama da kalktı" o nedenle mağdur olmayacaksınız. Biz gerekirse durumu yazı ile TCMB'ye bildiririz. Zeten buna da gerek yok. Kayıtlarda ödeme görülüyor deniyor.
2003 yılında çek yasasında yapılan değişikliğe ilişkin hükümleri incelediğimde "karşılıksız" şerhi verilen çeklerle ilgili "düzeltme hakkı"nın kullanılması yönteminin değiştiği ne ilişkin (%10-12....vs oranlarda tazminat ödenmesi'nin artık sözkonusu olmadığı'na) bir hüküm bulamıyorum. Çek bedeli yüksek olduğundan %10'luk tazminat miktarı da yüksek. Bir süre sonra "tazminatı yatırın" ihtarı ile karşılaşmaktan endişe ediyoruz. Benim kaçırdığım bir gelişme ya da düzenleme mi var, yoksa düzeltme hakkının kullanılmasına ilişkin ihtarat yapılması ve %10 tazminat vs. yatırarak (yılda iki kez) düzeltme hakkının kullanılması'na ilişkin uygulama mı gerçekten kalktı? Yasal dayanak nedir?
İlgi ve katkılarınız için şimdiden teşekkürler, saygılar ve iyi bayramlar diliyorum.