Mesajı Okuyun
Old 04-03-2002, 20:00   #1
ziya onsoz

Varsayılan İs Yapma Vaadi İle Dolandiricilik

11 kasim 2001 tarihinde mutfak dolaplari imal eden bir esnaf ile sozlesme olmaksizin 30 milyon Tl kapora ve 220 Milyon
Tl pesinat karsiligi, kalan 250 milyon tl bir ay sonra odenmek kaydi ile anlasildi. Aradan bir ay gecmesine ragmen
is teslimati yapilmadi bu arada 60 milyon tl daha para istedi,bugune kadar aldiklari ve arti 60 milyon toplam 310 milyon tutarinda senet imzalayarak toplam 310 Milyon tl aldi. Ancak taahhut ettigi isi teslim etmedigi gibi meslegini icra ettigi imalathaneyi ve ikamet ettigi evi bosaltarak izini kaybettirdi. Bu durumda mutfak dolaplarimi baska bir firmaya yaptirmak zorunda kaldim. Tek dolandirdigi kisinin ben olmadigimi neden sonra ogrendim.
Kapora ve pesinati verirken sahitler var, 3-4 gun icinde teslim sozu ile parayi aldi, ilave olarak elimizde 310 Milyon tl tarihsiz ve kefilsiz senedi var. Bu kisi hakkinda is yapma vaadi ile dolandiricilik yapma iddiasi ile ceza davasi acilabilirmi?
Su an nerede oldugu hakkinda bir bilgi yok ancak babasi ve kayinpederinin ikamet adresi biliniyor. Ceza davasi acilabilir ise mahkeme tebligat adresi bilinmeyen bu sahsi basin yayin yolu ile durusmaya davet eder ve bu insan icabet etmez ise hakim giyabinda karar verebilirmi. Is yapma vaadi ile dolandiricilik seklinde bir suc tanimi ve cezasi varmi? kiymetli bilgileriniz icin simdiden tesekkur ediyorum.

17-01-2002 15:08:46