Mesajı Okuyun
Old 10-07-2012, 12:22   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan aligunes
Benim 11 yaşında bir oğlum var sol böbregi dogumundan 6 ay sonra kistik olması nedeni ile alındı sag böbregindeki sorun nedeni ile 2 kez amaliyat geçirdi şu an 11 yaşında dogumundan bu yana tüm tetkik tedavi ve takipleri aynı Üniversitede yapıldı ben polis memuru oldugum için zorunlu şark hizmetine gittiğimde dahi tedavi için aynı yere geldik fakat zorunlu şark hizmeti bitip batıya dönüşte tedaviyi yürüten hastaneden '11 yıldır tüm tetkik tedavi ve takipleri tarafımızca yapılmış olup, halen devam eden tedavi ve takiplerinin de tarafımızca yapılması uygundur' şeklinde kurul raporu olmasına ve benim tedaviyi burada olmak istediğimi belirtir dilekçeme rağmen EGM beni başka bir ile veriyor bu durumun hukuki açıdan yorumu nedir ben bu hakkımı kullanamazmıyım.Kurum kendince bu tedavi seni gönderdiğimiz ilde de var şeklinde bana cevap veriyor bu konuda bana yardımcı olabilecek herkesten yardım bekliyorum.teşekkürler
Sayın Katılımcı;

DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK'in "Sağlık Durumunun Belgelendirilmesi" başlığı altında düzenlenen 13. maddesine göre; "- A) Özür grubuna dayanarak memurun yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için; kendisinin veya kanunen bakmakla yükümlü olduğu kimselerden birinin bulunduğu yerde kalmasının sağlık durumunu tehlikeye koyacağı, "Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı ve Cenaze Giderleri Yönetmeliği"ne göre tam teşekküllü Devlet Hastahanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi gerekir. Bu özür grubuna dayanarak yerleri değiştirilenler (Değişik:11/8/1999-1999/23783 B.K.K.) her yıl(4) Ocak ayında alacakları aynı nitelikteki sağlık kurulu raporu ile durumun devam ettiğini belgelendirirler. Gerekli sağlık şartlarını kazandıkları resmi sağlık kurullarınca tesbit edilenler, ayrıldıkları hizmet bölgesindeki eksik hizmetlerini tamamlamak zorundadırlar."

Buna göre söz konusu rapora rağmen,(belirttiğiniz rapor yönetmelikteki "tam teşekküllü" tanımına uygun ise o rapor, değil ise belirtilen şartlardaki raporu temin ederek) sağlık gerekçesiyle bulunmak durumunda olduğunuz yer dışında bir başka yerleşim yerinde görevlendirilmeniz şeklinde gerçekleşen idari işlemin iptali için idari dava açmalısınız.

Saygılarımla..