Mesajı Okuyun
Old 24-06-2014, 13:27   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Daha önce bir avukat meslektaşımız işten ayrılınca(üstelik uyarmamıza rağmen) kendi yazmış olduğu bütün dilekçelerin içinde bulunduğu klasörü bilgisayardan silmişti. Neden böyle yaptığını sorduğumuzda, "Benim yazdığım dilekçeler olduğuna göre, almam normal" demişti.

Yakın zamanda büromuzda staj yapan 2 stajyer meslektaş da aynı şekilde klasörleri silip gitmişler(bugün öğrendim).

Soru şu: Staj yapılan ve/veya işgören avukat olarak çalışılan bürodan ayrılırken daha önce yazılmış olunan dilekçelerin silinmesi etik midir? Bu dilekçeler aslında kime aittir? Büroya mı, yazana mı?

Herkes yazdığı dilekçenin bir kopyasını alma hakkına sahiptir. Bu husus konu dışıdır.

Anket açtım. Yorum yapmak istemeyen, anketi işaretlerse sevinirim.
Sayın Av.Suat Ergin;

Bir stajyer avukat ya da avukatın çalıştığı bürodan ayrıldığında hazırlamış olduğu dilekçeleri kopyalamasının makul olmakla birlikte silmesinin makul karşılanabilecek bir yönü olmadığını düşünüyor, bu davranışı meslek ahlakına aykırı buluyorum.

Yapılan davranışın, meslek ahlakının yanında mesleki sorumluluk kapsamında değerlendirilebilir bir tarafı olup olmadığı da tartışılabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla..