Mesajı Okuyun
Old 10-01-2003, 23:30   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba sayın Ağırdemir,

Görüşünüzü saygıyla karşılıyorum ancak aşağıda yer alan ifadeniz hakkında bir kaç cümle yazmak istiyorum.

Alıntı:

Ayrıca müdafi atamaları Baro tarafından yapılmaktadır. Bu yetki münhasıran Baro'dadır. Avukat ancak mazeret koyar ve gerekli olan durumlarda bir ara duruşmalık olarak başka bir avukat yine Baro tarafından atanır.
Müdafiilik hizmetinde avukatlık mesleğinin kamu hizmeti boyutu ön plana çıkmaktadır diye düşünüyorum.

Elbette ki olması gereken hukuk açısından fikrinize katılırım. Ne var ki, olan hukuk açısından katılmam mümkün değil. Çünkü: Öncelikle Avukata verilen vekaleti düzenleyen, Avukatlık yasasında olduğu gibi, Genel düzenleme Borçlar kanunumuzda da verilen vekaletin -aksi kararlaştırılmadıkça- tevkil yetkisi içermeyeceği ortadadır. Her ne kadar uygulamada matbu vekaletnamelerde -tevkil- yetkisi yer almakta ise de aslında, tevkil yetkisinin özel olarak vekalete konması icap eder. -burada özel vekalet kastedilmemektedir- Hal böyle iken, olaya tersten yaklaştığımızda, vekaleti veren sanık değil baro dahi olsa, vekalet kapsamında -açıkça tevkil yetkisi yoksa- avukat , bir başka meslektaşını tevkil edemez. Bu noktada sizden ayrılıyorum.

Karşı görüşünüzü saygı ile karşılarım.